Serie A : Στην κορυφή η Μίλαν, στο τέλος τον βαθμό η Γιουβέντους (vids)

Ανακατατάξεις στην κορυφή της Serie A μετά τους αγώνες της 25ης αγωνιστικής.

Στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγο, η Αταλάντα έχασε μέσα από τα χέρια της το τρίποντο στο ματς με την Γιουβέντους (1-1). Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού κρατούσε στα «χέρια» της τη νίκη μέχρι το 90′, αλλά η Γιουβεντους της την στέρησε με κεφαλιά του Ντανίλο στο 90+2′ (1-1) και την κράτησε χωρίς τρίποντο από τις αρχές Γενάρη.

Νωρίτερα, η Μίλαν πανηγύρισε τη νίκη επί της Σαμπντόρια (1-0) και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μετά από αυτή τη νίκη έφτασε τους 55 βαθμούς, στο +1 από τη δεύτερη Ίντερ, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 23 βαθμούς και την 16η θέση. Το «χρυσό» γκολ που χάρισε τη νίκη στους «ροσονέρι» το πέτυχε ο Λεάο στο 8ο λεπτό με τρομερή ατομική ενέργεια. Από εκεί και πέρα αμφότερες οι ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν αξιοποιήθηκε καμία από αυτές.

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Ρόμα, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να φεύγει με το βαθμό (2-2) από το Mapei Stadium. Οι «Τζιαλορόσι» βρέθηκαν αγκαλιά με την ήττα, αλλά βρήκαν τη λύση και το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις (2-2).