“Διπλό” ολκής του Αστέρα Βλαχιώτη στη Ρόδο

Σπουδαία νίκη του Αστέρα Βλαχιώτη στη Ρόδο, που τον βάζει ξανά στις…ράγες για την παραμονή στην κατηγορία. Την ίδια ώρα, η Ρόδος έχασε την ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερη αξία στο «διπλό» επί του Εργοτέλη.

Όπως αναφέρει το xxsports, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, κατάφεραν να πάρουν μια ελαφρά κατοχή και απείλησαν στο 10’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σοκολάροφ, ο προωθημένος Λάμτσε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη. Η απάντηση της Ρόδου ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, με τον Ιωαννίδη να απομακρύνει με εντυπωσιακή επέμβαση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα.

Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου συνέχισε να δυσκολεύει το παιχνίδι των γηπεδούχων και στο 43’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Τσίπρας μετά από ατομική ενέργεια άφησε στον Παπούλη, ο οποίος με σέντρα μέσα από την μεγάλη περιοχή τροφοδότησε τον Φουρλάνο και ο έμπειρος στόπερ με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

Η Ρόδος θέλησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 44’. Ο Αδαμάκης πάτησε στην περιοχή του Αστέρα, βρέθηκε απέναντι από τον Ιωαννίδη, όμως ο γκολκίπερ των «κυανόλευκων» απομάκρυνε με το σώμα σε κόρνερ.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη απείλησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το διαγώνιο σουτ του Παπούλη να καταλήγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη. Στο 54’ ο Αδαμάκης με πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Ιωαννίδη, ενώ στο το σουτ του Αμπάνκουα στο 56’ πέρασε δίπλα από από την εστία των «πρασίνων».

Στο 61’ μετά από γύρισμα του Παπούλη, ο Αναστασόπουλος με πλασέ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η Ρόδος έφτασε κοντά στο 1-1 στο 73’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Βουργουτζής έκανε το γυριστό σουτ, όμως ο Ιωαννίδης απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά το σύνολο του Σωτήρη Αντωνίου δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Βλαχιώτη, ο οποίος έχασε νέα καλή στιγμή στο 90’, με το πλασέ του Αναστασόπουλου να περνάει άουτ.

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Μαρτσάκης (75’ Μίγγος), Καραγεώργης (16′ λ.τρ. Νικολόπουλος), Καψάλης, Μπότος (46’ Σταματελόπουλος), Σουλάι (46’ Βουργουντζής), Χύσι, Μάρκοβιτς (82’ Μακρυδημήτρης), Τσάβες, Δελαπόρτας, Αδαμάκης.

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Iωαννίδης, Ρόδης, Λάμτσε, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράτζε (90+1’ Μπουζάς), Σοκολάροφ (79’ Ουρτάδο), Αναστασόπουλος (90+1’ Σιντορένκο), Παπούλης, Τσίπρας (79’ Ζαΐμι), Αμπάνκουα (72’ Άλβαρεζ).