Στους 29 βαθμούς η Αναγέννηση Καρδίτσας, 1-0 τη μαχητική Καβάλα

Στις νίκες επανήλθε η Αναγέννηση κερδίζοντας το απόγευμα της Τετάρτης (16/2) στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας για την 19η αγωνιστική την Καβάλα με 1-0.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και κατάφεραν με καλή παρουσία να πάρουν αυτό που ήθελαν από το παιχνίδι επί ενός αντιπάλου που φυσικά η απόδοσή του δεν έχει καμία σχέση με την βαθμολογική του θέση στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες που παρατάχθηκαν με στόχο τη νίκη και δημιούργησαν αμφότερες αρκετές τελικές με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Η Αναγέννηση είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Δημούτσο και ήταν ιδιαίτερα πιεστική στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στις τελευταίες φάσεις του ημιχρόνου, Σημειώνουμε ότι αμέσως νωρίτερα το γήπεδο πήρε “φωτιά” από απόφαση του διαιτητή για μη καταλογισμό πέναλτι εις βάρος της φιλοξενούμενης.

Καλό παιχνίδι είχαμε και στο β’ μέρος με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ ωστόσο είχαμε λιγότερες τελικές εκατέρωθεν. Η Αναγέννηση από την πλευρά της έδειξε εμπειρία στη διαχείριση του προβαδίσματος και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με εξαίρεση την τελευταία φάση του αγώνα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Λαρρέα, Κοτσώνης, Κουτρομάνος, Μπάλλας, Δημούτσος (60′ Μπενγκόα), Βιντάλ (75’Μανιός), Μπαντιμπαγκά (29′ Πολίτης), Γκίνη, Μπιανκόνι (75’Μπραμπίγια)

Καβάλα (Αλεξάντερ Νούρι): Κυρίτσης, Αρμάλας (80′ Χοσεϊνπουρ), Πανουργιάς, Στίκας, Θωμαΐδης (64′ Ρέτσος), Καραγιάννης (64′ Σπάσιτς), Αμουρ (46’Σαμπανίδης), Εβερτ, Οκάν (46’Μπελεβώνης), Καϊουμπί, Σταμένκοβιτς