“Τσίμπησε” τον βαθμό στην Κηφισιά ο Καραϊσκάκης

Η Κηφισιά πίεσε για το γκολ, είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί ισόπαλη (0-0) με τον Καραϊσκάκη Άρτας σε παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική της Super League 2.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκαν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι, φτάνοντας κοντά στο γκολ από νωρίς. Μόλις στο 4′ ο Φερέιρα σημάδεψε -με κεφαλιά- το δοκάρι του Καραϊσκάκη Άρτας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαζ.

Στο 12ο λεπτό ο Τετέι ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Ο Βαζ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά είδε τον Λαζάρεβς να μαντεύει σωστά και να διώχνει σε κόρνερ. Από την στατική φάση που ακολούθησε, ο Τεττέι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαζ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 18′ η Κηφισιά πλησίασε ξανά με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, ο Φερέιρα έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα από τα δεξιά, με τον Τεττέι να επιχειρεί απευθείας το πλασέ, δίχως όμως να απειλήσει τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη Άρτας.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, δεν υπήρχαν άλλες καλές στιγμές για αμφότερες τις ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να καταγράφουν δύο τελικές φάσεις με τον Κορέλα (στο 35′) και τον Βαφειάδη (στο 45′), δίχως όμως να ανησυχήσουν τον Αναγνωστόπουλο.

Στον δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά. Η Κηφισιά είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, ο Καραϊσκάκης Άρτας περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Το φαλτσαριστό πλασέ του Καλλέργη στο 51′ κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ στο 54′ ο Λαζάρεβς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ.

Η πρώτη επίσκεψη του Καραϊσκάκη Άρτας στην εστία του Αναγνωστόπουλου καταγράφηκε στο 73ο λεπτό, το σουτ που επιχείρησε ο Μίλιτς δεν ήταν όμως δυνατό να προβληματίσει τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 77′ ο Τετέι έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ξανά όμως η τελική προσπάθεια κατέληξε άουτ, ενώ στο 92′ ο ίδιος παίκτης έκανε νέα (αδύναμη αυτή τη φορά) κεφαλιά, που κατέληξε στην αγκαλιά του Λαζάρεβς.

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Να, Αρτυματάς, Γκότοβος, Μουστάκης, Παπασάββας (86′ Παλασέφσκι), Οικονομίδης (46′ Ντοριβάλ), Βαζ, Καλλέργης (75′ Καραγκούνης), Φερέιρα (61′ Κουιρουκίδης), Τεττέι.

Καραϊσκάκης Άρτας (Φραντζέσκος): Λαζάρεβς, Πριόνας, Τάμπας, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος, Βαν Ίπερεν, Ναζίμ (62′ Πέδρο Ενρίκε), Κορέλας (82′ Ζιώβας), Βαφειάδης (82′ Γαλεάδης), Μίλιτς, Νταλακούρας (57′ Κρτσμάρεβιτς).