“Καθάρισε” ο Μάνταλος για την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που με κορυφαίο τον Μάνταλο, νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα και έφτασε τους 42 βαθμούς.

Ο Μάνταλος μπήκε αλλαγή και έδωσε τη λύση για την ΑΕΚ στο 69′ ενώ από δικό του κόρνερ ο Ανσαριφάρντ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο φινάλε, με την Ένωση να παίρνει τη νίκη με 2-0 και να εδραιώνεται στην τρίτη θέση, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΠΑΣ να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να προσπαθεί να απειλεί κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Το έκανε στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο μετά η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και δίκαια πήρε το τρίποντο.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη (ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά την πρώτη ομάδα του) πήρε κεφάλι στο σκορ στο 69ο λεπτό. Ο Ρότα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνταλος, ο οποίος λίγο νωρίτερα πέρασε ως αλλαγή, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Λοντίγκιν.

Τη νίκη της Ένωσης σφράγισε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 88ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Ρίζος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστρωσε στον Ιρανό φορ εντός περιοχής, ο οποίος από κοντά εκτέλεσε τον Λοντίγκιν και έκανε το 2-0.

Η Ένωση ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά στο πρώτο μέρος. Αρχικά στο 4′ οι Ηπειρώτες έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Τσιντώτας νίκησε τον Περέα και τον Οικονομόπουλο που πήρε το ριμπάουντ.

Πρώτη τελική από πλευράς ΑΕΚ έγινε στο έκτο λεπτό. Ο Τσούμπερ (που ήταν και ο πιο απειλητικός παίκτης της Ένωσης) έπιασε μια κεφαλιά, η οποία κατέληξε άουτ. Στο 13′ ο Περέα σε νέα αντεπίθεση του ΠΑΣ ξέφυγε ωραία από τον Βράνιες και μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το γύρισμα προς τον Λιάσο κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ρότα που παραχώρησε κόρνερ.

Σταδιακά η Ένωση έκλειψε τον ΠΑΣ στα καρέ του και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες στα καρέ του Λοντίγκιν. Ο Τσούμπερ δοκίμασε το πόδι του σε δύο περιπτώσεις έξω από την περιοχή στο 17′ και το 40′, με τον κίπερ του ΠΑΣ να επεμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις. Αντίθετα ένα σουτ του Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή και μια κεφαλιά του Λιβάι στο 32′ και το 37′ αντίστοιχα κατέληξαν άουτ.

Η Ένωση ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καραχάλιου στον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή στο 43ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Λοντίγκιν και τον ΠΑΣ να προσπαθεί να απειλήσει, μέσω αντεπιθέσεων δίχως αποτέλεσμα.

Στο 47ο λεπτό η Ένωση βρήκε δίχτυα με τον Τσούμπερ, όμως ο Ελβετός μεσοεπιθετικός ήταν εκτεθειμένος με την παράβαση να υποδεικνύεται από τον βοηθό. Ο Ανσαριφάρντ με μια ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή μοίρασε στον Τσούμπερ, ο οποίος με ένα ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 56ο λεπτό ήταν η επόμενη τελική της Ένωσης, Ο Άμραμπατ εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά και ο Βράνιες έπιασε μια κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Λιβάι έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, με τον Παντελάκη να κόβει σε κόρνερ.

Πριν από το γκολ του Μάνταλου η Ένωση απείλησε με τον Χατζισαφί, ωστόσο το σουτ που δοκίμασε εξουδετερώθηκε από τον Λοντίγκιν.

Μετά το γκολ του Μάνταλου οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να απειλούν, ενώ την ίδια ώρα απενεργοποίησαν πλήρως τον ΠΑΣ. Με το γκολ του Ανσαριφάρντ σφράγισαν το τρίποντο επί του ΠΑΣ.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης) : Τσιντώτας, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Ρότα (90′ Μισελέν), Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (92′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Ποζνάνσκι (66′ Ρίζος), Οικονομόπουλος (80′ Μπρένερ), Καραχάλιος (80′ Λώλης), Στάνκο, Λιάσος (80′ Μορέιρα), Ντομίνγκεθ (90′ Μίνα), Περέα