Επέστρεψε στις νίκες και “πάτησε” εξάδα ο Αστέρας, “βυθίζεται” η Λαμία

Ο Αστέρας Τρίπολης, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μέσα σε τρία λεπτά, επικρατώντας της Λαμίας με σκορ 2-0 και κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα play-offs.

Ήταν έναν παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες επιθυμούσαν διακαώς το θετικό αποτέλεσμα, η κάθε μία για τους δικούς της λόγους. Ωστόσο το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς ήταν εκείνο που μέσα σε τρία λεπτά σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Έτσι οι Αρκάδες έφτασαν τους 35 πόντους και βρίσκονται πλέον στην έκτη θέση της βαθμολογίας, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στα play-offs, ενώ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έχει 18 βαθμούς και παραμένει στην 12η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες, καθώς οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε δυνατά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμό και να μην μπορούν να δημιουργηθούν πολλές ευκαιρίες. Το ίδιο σκηνικό κράτησε για περίπου μισή ώρα, μέχρι ο Χερόνιμο Μπαράλες να καταφέρει να βρει δίχτυα, στο 34′, στην πρώτη τελική του Αστέρα Τρίπολης στο ματς.

Πριν η Λαμία προλάβει να συνέλθει από το σοκ, οι Αρκάδες σημείωσαν και δεύτερο γκολ, μόλις τρία λεπτά αργότερα, με τον Αντριάν Ριέρα να κάνει το 2-0. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν στη συνέχεια να βγουν να πιέσουν, είχαν μια καλή στιγμή στο τέλος, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ξεκίνησε καλύτερα προσπαθώντας να βρει ένα τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς. Ο Αστέρας ήταν τακτοποιημένος στο δικό μισό και κρατούσε σχετικά άνετα το αποτέλεσμα.

Ωστόσο, η Λαμία βρήκε τον τρόπο να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και μειώσει στο 77′ με τον Μπαγκουρά, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, έπειτα από υπόδειξη του VAR, καθώς ο Ελευθεριάδης είχε βρει την μπάλα με το χέρι λίγο νωρίτερα. Έτσι οι Αρκάδες πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη, βάζοντας περισσότερα προβλήματα στη Λαμία ενόψει της συνέχειας.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Βύντρα (46′ Προβυδάκης), Λούκας, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (89′ Γκέντσογλου), Τζανδάρης (64′ Νούνιεζ), Ταϊρόν (77′ Ελευθεριάδης), Μανούσος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος (46′ Μπαγκουρά)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (90+5′ Καρμόνα), Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Ριέρα (62′ Τασουλής), Καπίγια (90+2′ Κανελλόπουλος), Σίτο (46′ Τιλίκα), Μπαράλες (90+5′ Μπενίτο)