Serie A : Απίστευτο αυτό που συμβαίνει φέτος με την τριάδα κορυφής, κάνουν…δώρα τους βαθμούς! (vids)

Δραματική αν μη τι άλλο η εξέλιξη της φετινής Serie A, με τις τρεις πρωτοπόρες να κάνουν…δώρο τον τίτλο η μία στην άλλη.

Το πάθημα φαίνεται πως δεν έγινε… μάθημα για Μίλαν και Ίντερ

Έπειτα από το «στραβοπάτημα» της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σαλερλιτάνα η Μίλαν υπέπεσε σε νέα γκέλα κόντρα στην Ουντινέζε με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να μένει στο 1-1, προσφέροντας έτσι ένα ακόμη «δώρο» στις Ίντερ και Νάπολι.

Στην 1η θέση με 57 βαθμούς η Μίλαν, ωστόσο ακολουθεί η Ίντερ με 54 έχοντας μάλιστα και δύο ματς λιγότερα. Σκόρερ οι Λεάο(29′) και Ουντότζι(66′), με την Ουντινέζε να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Ντελοφέου να κλέψει την νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή στιγμή στην αναμέτρηση βρήκαν δίχτυα. Ο Τονάλι με μία ωραία μπαλιά βρήκε τον Λεάο μέσα στην περιοχή κι εκείνος με πλασέ στο 29′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, γράφοντας το 1-0.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τη Μίλαν να διατηρεί το προβάδισμα, ωστόσο στο 66′ ο Ιγενόμα Ουντότζι σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή του Μενιάν, πλήγωσε τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Πλέον η Ίντερ η οποία αντιμετωπίζει την Κυριακή την Τζένοα έχει την δυνατότητα με νίκη να πιάσει την Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τζένοα – Ίντερ  0-0

Για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη έμεινε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι με το 0-0 κόντρα στην προτελευταία Τζένοα και δεν μπόρεσε να πιάσει στην κορυφή τη Μίλαν που νωρίτερα άφησε βαθμούς απέναντι στην Ουντινέζε. Στο -2 οι «νερατζούρι» από τη συμπολίτισσα ενώ έχουν κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Ίντερ είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους πρωταθλητές ήταν το δοκάρι στο 63′ σε κεφαλιά του Ντ’ Αμπρόζιο, με τον Σιρίγκου να είναι ο κορυφαίος του ματς και να κρατά με τις επεμβάσεις του το μηδέν μέχρι το φινάλε.