LaLiga : Συνεχίζει το σερί η Λεβάντε, βάζει…πλώρη για την παραμονή! (vid)

Η Λεβάντε έμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό ματς, βρίσκοντας δεύτερη νίκη σε αυτό το σερί, αυτή τη φορά με σκορ 3-0 στο τοπικό ντέρμπι με την Έλτσε. Έτσι η ομάδα του Αλέσιο Λίσι συνέχισε να δίνει ώθηση στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία

Μπορεί η Έλτσε να είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο τοπικό ντέρμπι με τη Λεβάντε, πριν καλά καλά συμπληρωθούν είκοσι δευτερόλεπτα στο ματς όταν ο Μπογέ δε μπόρεσε σε τετ α τετ να νικήσει τον Καρντένας, όμως ήταν οι γηπεδούχοι εκείνοι που πήγαν πορηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Το πρώτο 45λεπτο δεν έδωσε σπουδαίες στιγμές αφού αμφότερες έδειξαν να δυσκολεύονται ιδιαιτέρως στη δημιουργία, όμως η αντεπίθεση της Λεβάντε στο 38ο λεπτό αξιοποίησε την ταχύτητα και την ακρίβεια της μεταβίβασης του ντε Φρούτος για να πετύχει το έβδομο τέρμα του στη σεζόν ο Μοράλες και να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Γκουμπάου στέρησε από την Έλτσε τη δυνατότητα να γίνει απειλητική, ενώ την ίδια ώρα έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους οι οποίοι δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο. Στο 67ο λεπτό ο ντε Φρούτος και στο 89ο ο Μελέρο σφράγισαν τους τρεις βαθμούς για να δώσουν ώθηση στην προσπάθεια παραμονής της Λεβάντε

Λεβάντε (Αλέσιο Λίτσι) : Καρντένας, Κάθερες (86’ Κόκε), Ντουάρτε, Μιραμόν, Σον, Ρομπερ, Μοράλες (64’ Μελέρο), Μάλσα (86’ Γκόμες), Πεπέλου, Μάρτι, Ντε Φρούτος (76’ Μπάρντι).

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροντρίγκεθ) : Μπαντία, Μπαραγκάν (60’ Φεράντες), Αντία, Μπίγκας, Μοχίκα, Μασκαρέλ (75’ Γκούτι), Γκουμπάου, Καρίγιο, Μίλα (75’ Φιντέλ), Μπογιέ (60’ Πόνσε), Μορέντε (75’ Μαρκόνε).