Serie A : “Ξέσπασε” στη Σαλερνιτάνα η Ίντερ (vid)

Η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη Σέριε Α με πεντάρα επί της Σαλερνιτάνα και ανέβηκε στην κορυφή.

Στο ματς που άνοιξε την 28η Αγωνιστική, οι «νερατζούρι» δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην oυραγό και έφτασαν τους 58 πόντους σε 27 αγώνες, έναν περισσότερο απο Νάπολι και Μίλαν που παίζουν μεταξύ τους την Κυριακή.

H Σαλερνιτάνα έκανε κάποιες φάσεις στο ξεκίνημα αλλά η Ίντερ γρήγορα πήρε τα ηνία και στο 19′ ο Λαουτάρο είχε δοκάρι μετά από μπαλιά του Μπαρέλα.

Ένα λεπτό μετά οι δυό τους συνεργάστηκαν ξανά και ο Αργεντινός αυτή τη φορά νίκησε τον Σέπε με το δεξί, σπάζοντας την ανομβρία πάνω από 400′ των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα.

Στο 40′ Μπαρέλα και Λαουτάρο διέλυσαν ξανά την άμυνα της Σαλερνιτάνα με τον δεύτερο να σκοράρει εκ νέου για το 2-0.

Στο 56′ ήρθε το χατ-τρικ για τον επιθετικό των «νερατζούρι», αυτή τη φορά από πάσα του Ντζέκο, ο οποίος χρίστηκε και αυτός σκόρερ στο 64′, έπειτα από ασίστ του Γκόζενς.

Ο Βόσνιος έκλεισε το σκορ στο 69ο λεπτό με το δικό του δεύτερο γκολ έπειτα από ασίστ του Ντάμφρις.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι) : Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (62′ Βιδάλ), Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (71′ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (62′ Γκόζενς), Νταρμιάν (62′ Ρανόκια), Ντζέκο (75′ Κορέα), Λαουτάρο.

Σαλερνιτάνα (Νταβίντε Νίκολα) : Σέπε, Ματσόκι (72′ Όμπι), Ντράγκουσιν, Φάτσιο, Ρανιέρι, Βέρντι (60′ Περότι), Κουλιμπαλί, Έντερσον (71′ Ραντοβάνοβιτς), Κάστανος (83′ Ρουτζέρι), Μουσέ (60′ Ζορτέα), Τζούριτς.