Bundesliga : Ο Κάλαϊτζιτς έδωσε…οξυγόνο στη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου! (vid)

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 35ο λεπτό, η μαχητική Στουτγκάρδη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την ανατροπή, κερδίζοντας στην έδρα της με 3-2 την Γκλάντμπαχ!

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) πήρε την πρώτη της νίκη μετά από ένα σερί εννέα αρνητικών αποτελεσμάτων και “ανάσανε” βαθμολογικά.

Η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Πλέα, ενώ ο Τιράμ έκανε το 2-0 στο 35ο λεπτό. Η Στουγκάρδη μείωσε με τον Ιάπωνα Εντό στο 38ο λεπτό, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Φιούριχ στο 51′ και έκανε την ανατροπή με το γκολ του Κάλαϊτζιτς στο 83ο λεπτό.

Η Στουτγκάρδη έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι στη 17η θέση της κατάταξης, ενώ η Γκλάντμπαχ είναι 13η με 27 βαθμούς.

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο) : Μίλερ, Μαυροπάνος, Αντόν, Ίτο, Σόσα, Έντο, Καραζόρ, Φούλριχ (90′ Φόρστερ), Τιάγκο (90+4′ Εγκλόφ), Μαρμούς (89′ Κουλιμπαλί), Κάλαϊτζιτς.

Γκλάντμπαχ (Άντολφ Χιούτερ) : Ζόμερ, Σκάλι, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπάινι, Κονέ (72′ Εμπολό) Κράμερ, Νόιχαους, Χόφμαν, Πλεά (84′ Νετς), Τουράμ.