Πέρασε νικηφόρα από το Ιβανώφειο ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, τρίτη διαδοχική νίκη.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησαν στο Ιβανώφειο του Ηρακλή με 84-73 για τη 16η αγωνιστική και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους. Ο ΠΑΟΚ που είχε μετά το αρχικό 0-4 μακριά από την Πυλαία, πλέον έχει 3-4, βελτίωσε το συνολικό του ρεκόρ σε 7-7 και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά οκτάδας. Από την άλλη πλευρά ο «γηραιός» γνώρισε την πέμπτη διαδοχική του ήττα και παραμένει στην τελευταία θέση με ρεκόρ -όπως και ο Ιωνικός- 3-11.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις στην αντεπίθεση του Ηρακλή στην τρίτη περίοδο, έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας, ενώ χάρη στα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου στην τέταρτη περίοδο «κλείδωσαν» την έβδομη φετινή τους νίκη.

Ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, όμως καθοριστικοί ήταν τόσο ο Βασίλης Τολιόπουλος (14 πόντοι, 4 ασίστ) όσο και ο Ζερμαίν Λοβ (16 πόντοι με 5/5 δίποντα). Για τον Ηρακλή πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντον Γκάρετ με 15 πόντους ενώ θετική ήταν η παρουσία του Γάιου Σκορδίλη (14 πόντοι) και των Ρότεν (7π., 8ριμπ., 6ασ.) και Χένρι (13π., 5 ριμπ.).

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Ηρακλής με τους Γκάρετ και Χένρι έχτισε ένα σερί που έφτασε στο 8-0 και με το οποίο προηγήθηκε με 19-12 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με οκτώ σερί πόντους του Λαβ ανέτρεψαν την εικόνα και προσπέρασαν με 19-20 στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου. Στο 16′ με ένα μικρό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με έξι πόντους, με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 28-34 και κατάφερε να συντηρήσει αυτό το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου μέρους με τον Μάντζαρη να γράφει με βολές το 32-39.

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού κατάφερε να καλύψει γρήγορα τη διαφορά, πήρε και προβάδισμα με τον Σκορδίλη να κάνει στο 24′ το σκορ 47-44 και τον Ηρακλή να ολοκληρώνει ένα επιμέρους 15-5. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο βρήκε λύσεις στην επίθεσή του, προσπερνώντας εκ νέου με 49-53 ενώ με τρίποντο στη λήξη του Γκριν έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 59-54. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και τους σκορ ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 35′ με τον Ρίβερς να σκοράρει για τρεις και τους «ασπρόμαυρους» να τρέχουν σερί 9-0.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με τρία διαδοχικά δικά του τρίποντα ανέβασε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο +16 κάνοντας στο 37′ το 64-80. Ο Ηρακλής απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0 στο επόμενο λεπτό, μειώνοντας σε 71-80 ωστόσο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμά του στον χρόνο που απέμεινε φτάνοντας στην επικράτηση με 84-73

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84