Αποτελεσματικός και ουσιαστικός ο Φοίνικας Σύρου, 3-0 την Κηφισιά

Το τρίποντο αποτελούσε μονόδρομο για τον Φοίνικα Σύρου κόντρα στην Κηφισιά και έτσι έγινε, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο Φοίνικας επικράτησε 3-0 της ομάδας των βορείων προαστίων στο Ζηρίνειο και παρέμεινε ζωντανός στο παιχνίδι του τίτλου, φτάνοντας τους 11 πόντους (16 ο Παναθηναϊκός, 15 ο ΠΑΟΚ και 14 ο Ολυμπιακός).

Η Κηφισιά έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα μόνο στο τρίτο σετ, όπου και εκεί όμως η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και ψυχραιμία, τελειώνοντας κρίσιμες φάσεις και αποφεύγοντας τα πολλά λάθη, έχοντας σε καλή μέρα τον Αντρέα Φράγκο.

Για τον Φοίνικα εκτός αποστολής έμεινε ο Δημήτρης Τζούριτς, με τη θέση του να καταλαμβάνει ο έμπειρος, Νικόλας Παπαγγελόπουλος.

Το πρώτο σετ ήταν και το αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και τον Φοίνικα να εξασφαλίζει βραχεία κεφαλή μετά το 4-4, με πόντους από Αντρέα Φράγκο και Πίτερ Μιχάλοβιτς. Ο Φοίνικας διεύρυνε το προβάδισμά του στο 10-14, μετά από ένα καρφί και ένα μπλοκ του Ιερεζουέλο, προβάδισμα που μειώθηκε στο 16-17 και πάλι όμως χάρη στο αποτελεσματικό μπλοκ προς το τέλος του σετ, ήρθε το 0-1, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται στο 23-25.

Αντίστοιχο έργο και στο δεύτερο σετ, όπου η Κηφισιά μπήκε μεν πιο αποφασισμένη να διεκδικήσει χώρο και ρυθμό, ο Φοίνικας ωστόσο στηριζόμενος στον αρχηγό του Αντρέα Φράγκο, αλλά και τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο, μπόρεσε και πάλι να εξασφαλίσει προβάδισμα μετά το 13-13. Ο κεντρικός του Φοίνικα με καθοριστικούς πόντους στο 15-19 και στο 16-20, οδήγησε την ομάδα πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ, η οποία ήρθε χάρη στις επιθέσεις του Φράγκου και έτσι έγινε το 21-25.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για μείωση του σκορ. Από το 9-9 ο Φοίνικας ανέβασε και πάλι στροφές, φτάνοντας στο 12-16 χάρη στις επιθέσεις από Στερν, Φράγκο και Μιχάλοβιτς, και κρατώντας το προβάδισμα για τους επόμενους πόντους. Προς το τέλος του σετ η Κηφισιά, πίεσε, φτάνοντας στην ισοφάριση (23-23) ωστόσο ο Φοίνικας δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι με 3-0 και επιμέρους σκορ 24-26.