«Διπλό» και διαφορά για τη Λάρισα, 91-77 το Λαύριο (βαθμολογία)

Σε τροχιά για τα play offs της Basket League μπήκε η Λάρισα καθώς επικράτησε με 91-77 του Λαυρίου για τη 15η αγωνιστική καλύπτοντας τη διαφορά των εννέα πόντων που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Η αμυντική τακτική της Λάρισας άλλαξε στο δεύτερο μέρος, ο Στέφαν Μούντι ανέβασε την απόδοση του (14 π., 7 ασ.) και με πρώτο σκόρερ τον Χάντσον που σημείωσε 19 πόντους οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν να τους στοιχήσουν τα 21 λάθη. Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν λύσεις στην επανάληψη με συνέπεια να μην μπορούν ν’ ακολουθήσουν ως το τέλος.

Οι δύο ομάδες ήταν περισσότερο προσεκτικές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι από την περιφέρεια. Η Λάρισα έβαλε την μπάλα στη ρακέτα, εκμεταλλεύθηκε τα επτά φάουλ των γηπεδούχων και σκόραρε από τη γραμμή των βολών, παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Το Λαύριο απάντησε με επί μέρους 10-2, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και με επιθετική αιχμή τον Σάβατζ να προηγηθεί με 43-32.

Στην επανάληψη, η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά κάνοντας επιμέρους σκορ 14-4 παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (53-47) στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Χάντσον να κάνει το σκορ 59-48 στο 26′. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι το φαβορί και από τη στιγμή που η διαφορά πήγε στους 12 (78-66), ουσιαστικά εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν είχε άλλες δυνάμεις να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-39, 58-68, 77-91