Πατάει…γκάζι η ΑΕΛ, 3-0 τον Ηρακλή (vid)

Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση και νίκη για την ΑΕΛ, που επικράτησε 3-0 του Ηρακλή και (έστω προσωρινά) “έπιασε” τη Βέροια στην κορυφή του 1ου ομίλου της Super League 2.

Από την άλλη πλευρά, ο Κώστας Γεωργιάδης είχε να διαχειριστεί και τις απουσίες των Πήλιου, Κωστούλα, Χρουσιέλ, Πανάγου, Βιτίνιο και Μ. Παπαστεριανού, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα έχασε και τον Σγουρή.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γκουτσίδη με αυτή τη νίκη έπιασε προσωρινά στην κορυφή τη Βέροια.

Το 1-0 έγινε για την ΑΕΛ στο 15ο λεπτό, όταν ο Μπέρτος έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Μαυριάς με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη.

Ο Όγκμποε έχασε μοναδική ευκαιρία στο 29’ για το 2-0.

Στο 45’ ο Νικολιάς βρέθηκε απέναντι από τον Παλαβράκη, όμως ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων απέκρουσε σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Όγκμποε να ανατρέπεται από τον Μπαλικτσή και από την άσπρη βούλα ο φορ των γηπεδούχων να κάνει το 2-0 στο 74΄.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γιάκος στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης) Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης (82’ Γαρουφαλιάς), Θ. Παπαγεωργίου (62’ Κ. Παπαγεωργίου), Ραμίρεζ (61’ Γιάκος), Κολομπίνο, Ογκμποε (81’ Κούστα), Νικολιάς (81’ Τσουμάνης), Μαυριάς

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) Παλαβράκης, Μπαλικτσής, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος (56’ λ.τ. Μασούρας), Παπαστεριανός Α., Πατράλης (76’ Σίλβα), Ναπολιτάνο, Γιουμπιτάνα (46’ Τότσκα), Τόμας, Κάκκο (81’ Μπαστακός), Καρτσαμπάς (76’ Αλεξιτς)