Ρόβας Χ3 και “διπλό” στην Ηγουμενίτσα για τον Αλμωπό (+vid με τα γκολ)

Έχοντας ως χρυσό σκόρερ τον Χρήστο Ρόβα, ο οποίος πέτυχε και τα τρία τέρματα, ο Αλμωπός Αριδαίας, επικράτησε επί του Θεσπρωτού στο γήπεδο της Ηγουμενίτσας για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 με 0-3.

Ο Αλμωπός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και πίεζε τον αντίπαλο ενώ κατάφερε να πετύχει γρήγορο γκολ με τον Χρήστο Ρόβα μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και διπλασίασαν τα τέρματα της ομάδας πάλι με τον Χρήστο Ρόβα στο 22ο λεπτό σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία η ομάδα της Πέλλας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Θεσπρωτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο φορμαρισμένος Χρήστος Ρόβας σημείωσε το 3ο γκολ της ομάδας κάνοντας και ο ίδιος προσωπικό χατ-τρικ.

Στα εναπομείναντα λεπτά το 0-3 του Αλμωπού διατηρήθηκε με τον Ρόβα να ανεβαίνει στον πίνακα τον σκόρερ και τον Αλμωπό να παίρνει μια σπουδαία νίκη στην μάχη του για την παραμονή στην κατηγορία.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης, Στεργίου (70′ Μαρτίνεζ), Γκανσιέρ (46′ Μπονίγια), Νταλέσσιο, Ζιώγας (70′ Πατσέκο), Γεωργούσης (46′ Ρομέρο), Κωνσταντίνου (46′ Γώγος), Σαραντίδης, Ραμίρεζ, Βαλέντε.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης Γιώργος): Ντόκιτς, Σουλιώτης (61′ Ρουσσάκης), Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Σέχου, Πέττας, Ζαχαρός (70′ Πατσιαβούρας), Γιουκούδης (75′ Μπακουτσής), Πρίκας (75′ Ρίβας), Τριανταφυλλάκης (61′ Κέρθι) και Ρόβας.