“Ανάσα” για τον Απόλλωνα Πόντου, 3-0 τα Τρίκαλα

Σε ένα παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα τελικού, ο Απόλλων Πόντου ήταν πειστικός, επικρατώντας με 3-0 τα Τρίκαλα στο γήπεδο της Ευκαρπίας.

Με τη νίκη τους αυτοί, οι Πόντιοι έφτασαν τους 20 βαθμούς (ισοβαθμούν με Πανσερραϊκό και Τρίκαλα) και βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό.

Ο Ενομό έκανε το σουτ, ο Περλέσι απέκρουσε ασταθώς, ο Κουακού πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ, ο γκολκίπερ των Τρικάλων έδιωξε σωτήρια, αλλά ο Λουφάκης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 40΄ ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όμως ο Περλέσι απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Ρούνεϊ.

Το 2-0 ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό. Ο Κουακού έκανε την κάθετη πάσα και ο Ρούνεϊ με ωραίο πλασέ από τα αριστερά έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μαλουμαντσόκο στο 81ο λεπτό.

το φιλμ του αγώνα στο Goaltrikala

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμαντσοκό, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Αμπουντού (46′ Ιντζίδης), Λουφάκης (22′ λ.τ Σουντουρά), Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουακού (75′ Φράγκος).

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλέσι, Ντιαλόσι, Ελευθεριάδης (63′ Μανίσογλου), Ιωαννίδης (46′ Μυλόπουλος), Κεχαγιάς, Μπαξεβάνος, Νιάρος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας (63′ Αουντίνου).