Super League 2 : Μοιρασιά στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου (vids)

Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στη Βέροια και την ΑΕΛ, σε αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Μπροστά σε 1.300-1.400 θεατές, οι «βυσσινί» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με την κεφαλιά του Νίκου Γκοτζαμανίδη ενώ οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 21′ με σουτ του Γιάννη Πασά.

Στο 59′ εκτέλεσε πέναλτι ο Πασάς για τη Βέροια και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε με τα πόδια, φάση στην οποία τραυματίστηκε ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.

1′ Μόλις στο πρώτο λεπτό, η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Μούργος σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φοφανά έστειλε τη μπάλα άουτ.

4′ ΓΚΟΛ! Νωρίς μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ. Ο Γιάκος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκοτζαμανίδης με κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη (0-1).

21′ ΓΚΟΛ! Απαντά γρήγορα η “Βασίλισσα”! Ο Μούργος εκτέλεσε το φάουλ, ο Γαβριηλίδης έπιασε την κεφαλιά και ο Πασάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας με προβολή, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του (1-1)

32′ Καλή στιγμή για τη Βέροια, με τη διπλή προσπάθεια των Πασά και Γαβριηλίδη και πρωταγωνιστή τον Θεοδωρόπουλο.

34′ Δυνατό σουτ του Νικολιά από το ύψος της περιοχής, ωραία επέμβαση του Βελλίδη.

35′ Σωτήρια επέμβαση του Πεταυράκη σε σουτ του Όγκμποε, απομακρύνει τον κίνδυνο για τη “βασίλισσα”.

44′ Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τους Όγκμποε, Μαυριά και Νικολιά να βγαίνουν στην κόντρα αλλά δεν συνεννοήθηκαν σωστά και απομάκρυναν οι αμυντικοί της Βέροιας.

46′ Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, ο Κολομπίνο δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής η μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

56′ Ο Θανάσης Παπαγεωργίου ανέτρεψε τον Γιακουμάκη εντός περιοχής και ο Μπέμπεκ σφύριξε την εσχάτη των ποινών. Ο Θεοδωρόπουλος όμως απέκρουσε με τα πόδια το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πασάς.

86′ Κοντά στο 2-1 η Βέροια! Ο Μπέρτος δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Καπνίδη ο οποίος από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι του Σουλούκου.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Όγμποε βγήκε στην πλάτη της άμυνας από ελεγχόμενη θέση off-side, αλλά το πλασέ πέρασε μόλις άουτ.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος (90+1′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Φοφανά (46′ Κούατενγκ), Γιακουμάκης, Πασάς (84′ Καπνίδης).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος (65′ λ.τ. Σουλούκος), Μπέρτος, Παπαγεωργίου Θ. (65′ Αμπούντ-Ομάρ), Γκοτζαμανίδης (43′ λ.τ. Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (65′ Παπαγεωργίου Κ.), Γιάκος (81′ Γλυνός), Νικολιάς, Μαυριάς, Όγκμποε.