Χωρίς σταματημό η Βέροια, πέρασε και από τον Βόλο (βαθμολογία)

Τρένο με…σπασμένα φρένα η Βέροια, πέρασε νικηφόρα από τη Νεάπολη διευρύνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ.

Η ομάδα της Ημαθίας “κλείδωσε” αμυντικά τον Ολυμπιακό Βόλου, δεν του άφησε κανένα περιθώριο και “χτύπησε” σε καίρια χρονικά σημεία με Πασά (άλλο ένα γκολ για τον επιθετικό της “Βασίλισσας”) και με έναν “κεραυνό” του Πεταυράκη στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά, αν και είχε κάποια καλά διαστήματα, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να βρει τις τελικές που ήθελε, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να σκοράρει και να αλλάξει τη…μοίρα του στην αναμέτρηση.

Στο 11’ μετά από μπαλιά του Φιλίποβιτς, που τον προτίμησε αντί του Βερνάρδου που βρισκόταν στην απέναντι πλευρά, ο Κουντουριώτης κινήθηκε από αριστερά και πρόλαβε να σουτάρει υπό πίεση και εντός περιοχής, αλλά ο Βελλίδης έπεσε για να μπλοκάρει αποτελεσματικά.

Από την άλλη, μετά από σέντρα του Πενταυράκη από τ’ αριστερά, ο Ξενοδόχοβ έπεσε για να μπλοκάρει προ του Καπνίδη στο 13’. Στο 19’ πάντως η Βέροια ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μουχάλη να βγάζει εξαιρετική σέντρα από δεξιά για να πάρει την κεφαλιά ο Πασάς και με ευκολία έχοντας ξεφύγει από τους αμυντικούς σκόραρε για το 1-0.

Στο 38’ ο Ολυμπιακός Βόλου είχε μία ακόμη τελική προσπάθεια με τον Κόλα να εκτελεί λίγο μπροστά από το κέντρο και αριστερά το φάουλ και ο Μαρκοπουλιώτης έκανε την (αδύναμη) κεφαλιά για να μπλοκάρει εύκολα ο Βελλίδης. Παράλληλα, η Βέροια στο 44’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μούργο, που από δεξιά προσπάθησε να πλασάρει τον Ξενοδόχοβ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βόλου έπεσε κι έδιωξε με τα πόδια.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ανήκε στους παίκτες της Βέροιας, χωρίς ωστόσο να κάνουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από το να κρατούν χαμηλά τον ρυθμό του αγώνα. βέβαια, στο 55’ ο Κόλα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο μπροστά από το ημικύκλιο της αντίπαλης μεγάλης περιοχής, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 64’ ο Ολυμπιακός Βόλου είχε μία ωραία κίνηση σε συνεργασία Βερνάρδου και Σιαφά, με τον δεύτερο, πιεζόμενος από αμυντικό της Βέροιας, ωστόσο να μην καταφέρνει στο τέλος να σουτάρει απέναντι στον Βελλίδη, όμως δύο λεπτά αργότερα, ο Πενταυράκης όχι μόνο μπόρεσε να σουτάρει, αλλά έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Ξενοδόχοβ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου, για να κάνει το 0-2.

Στο 67’ ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Βερνάρδου έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στο 69’ ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να βρει εντός αντίπαλης περιοχής τον Ντος Σάντος, αλλά η φάση ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι περισσότερο. Στο 77’ πάλι ο Ντος Σάντος εκτέλεσε το κόρνερ για να πιάσει τη γυριστή κεφαλιά ο Φιλίποβιτς, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώξει με υπερένταση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, και τελικά το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους, με μία καλή εκτέλεση φάουλ του Κάτσε που ανάγκασε τον Ξενοδόχοβ σε απόκρουση στις καθυστερήσεις.

Ολυμπιακός Βόλου (Τίμος Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Μάνγκα (52’ Ντιαμπί), Κόλα (84’ Χατζής), Κουντουριώτης (Kατσούκης), Σιαφά (84’ Κότος), Γκαργκαλατζίδης (52’ Ντος Σάντος), Βερνάρδος.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Δημόπουλος (71’ Μπλέτσας), Μαραγκός, Κάτσε, Μούργος (46’ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (85’ Άντεμ), Καπνίδης, Πόζογλου (71’ Φοφανά), Πασάς (78’ Κουατένγκ).