Serie A : Ξανά στο +3 η Μίλαν, η Ίντερ δεν…θέλει την κούπα! (vid)

Η Μίλαν έχοντας κατά ου την νέα γκέλα της Ίντερ, αγωνίστηκε στην Σαρδηνία με συγκέντρωση και σοβαρότητα. Επικράτησε της Κάλιαρι με 1-0, πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη στην Serie A με το ίδιο σκορ και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Οι «ροσονέρι» ήταν σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, θα μπορούσαν να επικρατήσουν με μεγαλύτερο σκορ, αλλά ακόμα και έτσι η δουλειά έγινε για λογαριασμό τους. Από την άλλη οι Νησιώτες πάλεψαν όσοι μπορούσαν στην μάχη που δίνουν για να κρατηθούν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά πλήρωσαν ξανά την δυστοκία στη δημιουργία και την τελική πάσα και υπέστησαν την τρίτη σερί ήττα.

Λίγο νωρίτερα, οι «νερατζούρι» μετά την ισοπαλία με την Τορίνο (1-1) έμειναν στο 1-1 και με αντίπαλο τη Φιορεντίνα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» για την 30η αγωνιστική και έχασαν έδαφος στην κατηγορία.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι πρωταθλητές έμειναν πλέον -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ σημειώνεται ότι την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούνται από τη Γιουβέντους στο Τορίνο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, έπειτα από ένα «λευκό» πρώτο 45λεπτο, η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Τορέιρα και μόλις πέντε λεπτά αργότερα (55’) ήρθε η απάντηση της Ίντερ με τον Ντάμφρις.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης όμως, παρά τις εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες, το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον πόντο.