«Ζευγάρωσε» τις νίκες στα ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας (βαθμολογία)

Νικητής και στο δεύτερο φετινό πατρινό ντέρμπι αναδείχθηκε ο προμηθέας καθώς επικράτησε με 80-60 του Απόλλωνα για τη 18η αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε νικηφόρα στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα έπειτα από περίπου ενάμισι μήνα.

Ο Προμηθέας που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-4 παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ από την άλλη πλευρά οι «μελανόλευκοι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα και υποχώρησαν στο 5-11 παραμένοντας όμως δύο νίκες πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Ο Τζεράι Γκραντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με τον πρώτο να έχει 21 πόντους με 10/11 σουτ, αλλά και 8 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερο προσέθεσε ένα ακόμη double double τελειώνοντας με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακόμη, ο Αμπντούλ Γκάντι είχε 15 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Ντάριο Χαντ προσέθεσε 12 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με μόλις 4/27 τρίποντα, ο Γιώργος Μπόγρης τελείωσε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τρε ΜακΛίν είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ αντίθετα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Γιώργος Τσαλμπούρης που είχε 2/11 σουτ και ιδιαίτερα 0/6 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο δυνατά το παιχνίδι αλλά γρήγορα ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι (14-12 στο 5′) όμως ο Προμηθέας με επιθετική πολυφωνία διατήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 25-18. Με ένα σερί 7-0 ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 με τον Χαντ να κάνει το σκορ 34-20 στο 14′ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκραντ έκανε το 44-29 πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 46-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου επέστρεψαν στο παρκέ έχοντας τον ίδιο ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-40 στο 25′ με τον Τσαλμπούρη ωστόσο για το επόμενο πεντάλεπτο έμεινε δίχως σκορ. Αποτέλεσμα ο Προμηθέας με σερί 8-0 να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να προηγηθεί με 61-40 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να συντηρούν την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 20 πόντους και στο 35′ να προηγούνται και με +22 με τον Γκάντι να διαμορφώνει το 73-51. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα να επικρατεί με 80-60 και να «ζευγαρώνει» τις νίκες του φέτος στο πατρινό ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-33, 61-40, 80-60.