Κατηγορίες
Α ΕΠΣ Ημαθίας - Γ Εθνική / Τοπικά

Το πλήρες πρόγραμμα των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική και οι πιθανοί αντίπαλοι του πρωταθλητή Ημαθίας

Μετά τη κλήρωση των μπαράζ ανόδου από τη Γ Εθνική στη Super League 2, απ όπου αναδείχτηκε το πρόγραμμα των αγωνιστικών ημερών, η ΕΠΟ προχώρησε στη διαδικασία για την αντίστοιχη των τοπικών πρωταθλημάτων, που θα ανέλθουν στη Γ Εθνική.

Οι 53 πρωταθλήτριες ομάδες από τις Ενώσεις ανά την Ελλάδα αλλά και οι τρεις δευτεραθλήτριες από τις ιδρύτριες της Ομοσπονδίας (Αθήνας, Πειραιά και Θεσσαλονίκης) χωρίστηκαν σε 8 ομίλους των 7 ομάδων.

Κάθε όμιλος θα έχει 7 αγωνιστικές και οι τρεις πρώτες από κάθε γκρουπ θα προβιβαστούν στη Γ Εθνική της νέας περιόδου (σύνολο 24).

Η έναρξη των αγώνων ορίστηκε στις 7 και 8 Μαΐου.

Όσον αφορά τον πρωταθλητή Ημαθίας, οι αντίπαλοι του προκύπτουν από τις ΕΠΣ Κιλκίς, Πιερίας, Φλώρινας, Πέλλας, Μακεδονίας (ο δευτεραθλητής) και ΕΠΣ Χαλκιδικής.

Στην ΕΠΣ Κιλκίς γίνεται μάχη για τον τίτλο, καθώς πέντε ομάδες ερίζουν για το πρωτάθλημα (Απόλλων Ευρωπού, ΠΑΟΚ Κρηστώνης, Κιλκισιακός, ΑΕ Πολυκάστρου και Αστέρας Μεγάλης Βρύσης), στην ΕΠΣ Πιερίας αδιαφιλονίκητο φαβορί είναι ο ισχυρός ΓΑΣ Σβορώνου (οκτώ βαθμοί η διαφορά με τον Βατανιακό), στη Φλώρινα είναι ισόβαθμοι στην κορυφή ΠΑΣ Φλώρινα και Μελιτέας Μελίτης (ακολουθεί στο -5 ο Ερμής Αμυνταίου), στην Πέλλα, Άρης Νησίου και Εθνικός Γιαννιτσών προπορεύονται στους δύο ομίλους των play off, ενώ στην ΕΠΣ Χαλκιδικής πρώτος είναι ο ΑΟ Χανιώτης (26β), ακολουθεί στο -1 ο Αετός Βαρβάρας και στην τρίτη θέση με πέντε βαθμούς διαφορά από την κορυφή η Νίκη Πολυγύρου.

Όσον αφορά την ΕΠΣ Μακεδονίας, Καμπανιακός και Αναγέννηση Επανομής προπορεύονται στους δύο ομίλους των play off και ακολουθούν Ιωνικός (στον πρώτο όμιλο) και Παύλος Μελάς, Αχιλλέας Τριανδρίας (ισόβαθμοι) στον δεύτερο.

Αναλυτικά οι αγωνιστικές ανά όμιλο :

1ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Έβρου – ΕΠΣ Δράμας
ΕΠΣ Μακεδονίας Α – ΕΠΣ Ξάνθης
ΕΠΣ Καβάλας – ΕΠΣ Θράκης
Ρεπό : ΕΠΣ Σερρών

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

2ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Κιλκίς – ΕΠΣ Ημαθίας
ΕΠΣ Πιερίας – ΕΠΣ Φλώρινας
ΕΠΣ Πέλλας – ΕΠΣ Μακεδονίας Β
Ρεπό : ΕΠΣ Χαλκιδικής

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

3ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Άρτας – ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας
ΕΠΣ Καστοριάς – ΕΠΣ Κέρκυρας
ΕΠΣ Θεσπρωτίας – ΕΠΣ Ηπείρου
Ρεπό : ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

4ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Θεσσαλίας – ΕΠΣ Γρεβενών
ΕΠΣ Λάρισας – ΕΠΣ Τρικάλων
ΕΠΣ Κοζάνης – ΕΠΣ Καρδίτσας
Ρεπό : ΕΠΣ Φθιώτιδας

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

5ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Αχαΐας – ΕΠΣ Αρκαδίας
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης – ΕΠΣ Λακωνίας
ΕΠΣ Ηλείας – ΕΠΣ Ζακύνθου
Ρεπό : ΕΠΣ Μεσσηνίας

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

6ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Βοιωτίας – ΕΠΣ Αργολίδας
ΕΠΣ Κορινθίας – ΕΠΣ Πειραιά Β
ΕΠΣ Ευρυτανίας – ΕΠΣ Εύβοιας
Ρεπό : ΕΠΣ Φωκίδας

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

7ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Δυτ.Αττικής – ΕΠΣ Αθηνών Β
ΕΠΣ Πειραιά Α – ΕΠΣ Ρεθύμνου
ΕΠΣ Λασιθίου – ΕΠΣ Ηρακλείο

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

8ος όμιλος (1η αγωνιστική)
ΕΠΣ Ανατ.Αττικής – ΕΠΣ Αθηνών Α
ΕΠΣ Λέσβου – ΕΠΣ Σάμου
ΕΠΣ Κυκλάδων – ΕΠΣ Δωδεκανήσου
Ρεπό : ΕΠΣ Χίου

το πλήρες πρόγραμμα ΕΔΩ

error: Protected