Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ στη Δράμα (βαθμολογία)

Η ΑΕΚ συνεχίζει το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 28-23 και της Δράμας εκτός έδρας.

Το “κτρινόμαυρο”… τρένο συνεχίζει ακάθεκτο την αήττητη πορεία του και για το φετινό πρωτάθλημα, παίρνοντας το διπλό και στην Δράμα, παραμένοντας στη κορυφή της βαθμολογίας και κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών.

Οι παίκτες του “δικεφάλου” μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-6 σκορ, χτίζοντας και μια διαφορά τεσσάρων γκολ, αλλά με την Δράμα να ψάχνει και να βρίσκει μια άμεση αντίδραση, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 5-6.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και εκμεταλλεύτηκαν το “black out” των φιλοξενούμενων, καταφέρνοντας αρχικά να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο ματς με το σκορ στο 7-7, αλλά και να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα με το σκορ στο 9-8.

Η ΑΕΚ έδειχνε σε εκείνο το διάστημα να δέχεται μεγάλη πίεση και να μην βρίσκει απάντηση, αλλά κατάφερε να μην αφήσει την Δράμα να φύγει στο σκορ, αντιθέτως λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου πήρε ξανά προβάδισμα χάρη στο γκολ από πέναλτι του Λέμος, σχηματίζοντας ως σκορ ημιχρόνου το 12-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι”, μπήκαν αποφασισμένη να χτίσουν διαφορά στο σκορ και να τελειώσουν το ματς, καταφέρνοντας στα πρώτα λεπτά να βρεθούν στο +3 με το σκορ στο 13-16.

Η Δράμα κατάφερε να μειώσει στο γκολ, με ένα σερί 3-0, αλλά οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν άμεση απάντηση και με καλή άμυνα και επίθεση, ανέβασαν την διαφορά στο +4 με το σκορ στο 16-20.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν ξανά απειλήθηκε απ’ τους γηπεδούχους, διατήρησε τον ρυθμό της και κατάφερε να πάρει ακόμα μια νίκη με 23-28 σκορ.

Η ΑΕΚ συνεχίζει με πατημένο γκάζι το πρωτάθλημα, διατηρώντας το αήττητο σερί της και έχοντας πλέον στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της βαθμολογίας, κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 7-7, 8-8, 11-12, 12-13 (ημίχρονο), 14-16, 16-19, 18-22, 20-23, 22-27, 23-28.

Δράμα ’86 : Τοζακίδης, Παπάζογλου, Πούλιος, Καφαντάρης, Νίκολιτς, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας, Τουνγκελίδης, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης.

ΑΕΚ : Αραμπατζής, Μπριάτκα, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος.