Με κορυφαίο το Μπαΐροβιτς, στην τρίτη θέση τα Χανιά (photos)

Με τον Αντμίρ Μπαΐροβιτς να επιστρέφει στα γκολ και να σκοράρει… δις τα Χανιά επανήλθαν άμεσα σε νικηφόρα τροχιά, απέναντι στον Παναθηναϊκό Β (2-0).

Η χανιώτικη ομάδα έκανε το… χρέος της και πλέον περιμένει να δει τα κυριακάτικα αποτελέσματα για το αν βρεθεί σε υψηλότερες θέσεις μετά από την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός Β ήταν επικίνδυνος μπροστά αλλά ευάλωτος στην άμυνα και έτσι τα Χανιά, αφού γλίτωσαν το 0-1 στο 13’ στην αντεπίθεση έφτασαν στο γκολ από την ασίστ του Τριανταφυλλάκου και το ιδανικό τελείωμα του Μπαΐροβιτς. Στο 26’ ο Κουτζαβασίλης με σπουδαία διπλή επέμβαση κράτησε το 1-0 στο τετ-α-τετ με τον Μαραθωνίτη και το εξ επαφής πλασέ του Τσιριγώτη, για να γίνει τελικά το 2-0 στο 30’. Από ωραία αλλαγή παιχνιδιού από τον Κόλα ο Βασιλόγιαννης την κατάλληλη στιγμή σέντραρε ιδανικά για τον επερχόμενο Μπαΐροβιτς, που πλάσαρε στην κίνηση για το 2-0. Τα Χανιά έφτασαν κοντά και στο τρίτο γκολ με τον Κόλα στο 42’ να χάνει μοναδική ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν, τα Χανιά προσπάθησαν να διαχειριστούν το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός Β τους… υπενθύμισε ότι το ματς δεν είχε τελειώσει ακόμα απειλώντας με μείωση του σκορ με τον Κρυπαράκο στο 62’. Δύο λεπτά μετά τα Χανιά έχασαν μοναδική ευκαιρία για το τρίτο γκολ με τον Βάρκα, που υποχρέωσε σε σπουδαία επέμβαση με το ένα χέρι τον Ξενόπουλο. Τελικά μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι, με τα Χανιά να φτάσουν σε μία ακόμη νίκη.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος (84’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (73’ Νικόλης), Βασιλόγιαννης (84’ Τσαμούρης), Κόλα (56’ Βάρκας), Μπαΐροβιτς.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σερπέζης, Θεοχάρης (74’ Ηλιάδης), Σιδεράς, Ρόμπι (57’ Κούτσιας), Καρβούνης (74’ Καραμπάς), Μαραθωνίτης (57’ Κρυπαράκος), Μαρτίνης (81’ Ματσαδές), Αλμπάνης, Τσιριγώτης.