Μεγάλο “διπλό” του Καραϊσκάκη στη Ρόδο

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Καραϊσκάκη, μέσα στη Ρόδο, κόντρα στο Διαγόρα.

Η αρτινή ομάδα έδειξε χαρακτήρα και μέταλλο, και έφυγε με σπουδαίο “διπλό” από την έδρα του Διαγόρα που καιγόταν επίσης για βαθμούς. Σκόρερ για την ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου ο Πριόνας, που εξαργύρωσε με ένα σημαντικότατο γκολ, την πολύ καλή του απόδοση από τη στιγμή που αποκτήθηκε το Γενάρη!

Όπως αναφέρει το artagoal, ο Διαγόρας προσπάθησε να επιτεθεί στα πρώτα λεπτά, κυρίως με μεγάλες μπαλιές, χωρίς αποτέλεσμα, και ο Καραϊσκάκης ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του φάση, με τον Πριόνα, να πιάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση, για το 0-1. Ο Διαγόρας συνέχισε να έχει μια φλύαρη υπεροχή στο ματς, και στο 34ο λεπτό, απείλησε, όταν ο Λαμπίρης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως έκανε κάκιστο τελείωμα. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα έψαχναν χώρους για να φτάσουν στην ισοφάριση και στα τελευταία λεπτά έφτασαν κοντά στο γκολ. Αρχικά, στο 42ο λεπτό, ο Μουμίν από θέση πλάγια μέσα από τη μικρή περιοχή νικήθηκε από το Λάζαρεβς, ενώ ένα λεπτό αργότερα, στη μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, ο Μπαστιάνος βγήκε απέναντι από το Λάζαρεβς, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ, και ο Καραϊσκάκης πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια, δείχνοντας αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διαγόρας μπήκε πάλι πιο επιθετικά, όμως ο Καραϊσκάκης ήταν εκείνος που άγγιξε το δεύτερο γκολ, στο 50ο λεπτό, όταν ο αρχικά ο Πέδρο Ενρίκε δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την περιοχή, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Βαφειάδη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Διαγόρας είχε την κατοχή αλλά ο Καραϊσκάκης τις τελικές στο δεύτερο μέρος, με το Ναζίμ να σουτάρει έξω από την περιοχή, στο 74ο λεπτό, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ το μακρινό φάουλ του Νταλακούρα, στο 78ο λεπτό, κατέληξε στην αγκαλιά του Μπίντση. Ο Διαγόρας δεν μπορούσε να δημιουργήσει καταστάσεις στο δεύτερο μέρος, και στην πρώτη του τελική, στο 80ο λεπτό, ο Ζούνης ήταν απελπιστικά άστοχος με μονοκόμματο σουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν έστω το γκολ της ισοφάρισης, όμως κυρίως με ανορθόδοξο τρόπο. Στην τελευταία φάση του ματς και ενώ είχε ανέβει στην περιοχή του Καραϊσκάκη και ο Μπίντσης, ο Μπαστιάνος προτίμησε μια απευθείας εκτέλεση, με το Λάζαρεβς να μπλοκάρει σταθερά, και να κρατά το υπερπολύτιμο “μηδέν” που χαρίζει στον Καραϊσκάκη ένα τρίποντο-χρυσάφι! Αξίζει εδω να σημειωθεί, πως αν ο Καραϊσκάκης είχε αποσπάσει βαθμούς από τα ματς με Ζάκυνθο και Βλαχιώτη, θα ήταν μια ανάσα από την παραμονή του στην κατηγορία. Ποτέ δεν είναι αργά όμως και με αποτελέσματα σαν το σημερινό, η αρτινή ομάδα έχει την κατάσταση στα χέρια της.

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας) : Μπίντσης, Τάτσης (84′ Σάιμπερτ), Ζούνης, Ρουγκάλας, Γιώργου (56′ Καρατάσιος), Λαμπίρης (69 Παραστατίδης), Μουμίν, Τσιαντούλας, Τοπάλ, Μπαστιάνος, Σινγκ (46′ Μπλάνκο)

Καραϊσκάκης Άρτας (Κώστας Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος, Φαν Ίπερεν, Κλιγγόπουλος, Δερμιτζάκης (46′ Ναζίμ), Βαφειάδης (67′ Χελοβάνι), Μίλιτς (86′ Μερτύρης), Νταλακούρας, Πέδρο Ενρίκε