Mε Μουράτο ελπίζει για playoffs το Λαύριο (βαθμολογία)

Την έβδομη νίκη του σημείωσε το Λαύριο καθώς επικράτησε με 91-84 του Ιωνικού στη Νίκαια για την 19η αγωνιστική της Basket League κι έμεινε στις θέσεις που οδηγούν στα play offs.

Με 26 πόντους κι εννέα ασίστ σε 31:57’’ από τον Βασίλη Μουράτο το Λαύριο αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιωνικού που παρατάχθηκε με εννέα παίκτες και υπηρεσιακό προπονητή, τον Άγγελο Τσίκληρα. Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουσταφά με 24 πόντους.

Οι γηπεδούχοι γι’ ακόμη μια βδομάδα είχαν πολλές απουσίες, παρόλα αυτά δεν παραδόθηκαν άνευ όρων στο Λαύριο. Αντίθετα κατάφεραν να προβληματίσουν ιδιαίτερα την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που διατηρούσε μικρό προβάδισμα, μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, το οποίο ήταν ισόπαλο (45-45). Μέσα σε όλα, ο Ιωνικός είδε δύο παίκτες που είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής ως τώρα να κάνουν τη διαφορά. Ο λόγος για τον Νίκο Αρσενόπουλο (10 πόντοι με 2/4 τρίποντα) και τον Γιώργο Γκιουζέλη (11 πόντοι με 4/4 σουτ), που αποτέλεσαν επιθετικές αιχμές για τους γηπεδούχους.

Με τον Μουχαϊμίν Μουσταφά και τον Νίκο Αρσενόπουλο να τελειώνουν τις φάσεις στο transition οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στην επανάληψη παίρνοντας διψήφια διαφορά (61-50) στο 27’. Προβάδισμα που χάθηκε μέσα σε τρία λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν γρήγορα και έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία χάρη σε τρίποντο του Βασίλη Μουράτου με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (65-65).

Η κούραση από τη μεγάλη προσπάθεια και τις ελάχιστες επιλογές από τον πάγκο έκανε την εμφάνισή της στο χειρότερο -για τον Ιωνικό- σημείο. Το +1 (74-75 στο 35′) έγινε +7 (81-88) στα 35” για το τέλος για το Λαύριο Megabolt, σημείο στο οποίο επί της ουσίας γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης αφού οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν περαιτέρω.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-45, 65-65, 84-91