Νίκη και στις Σέρρες για τη Βέροια, διατηρείται σε τροχιά τίτλου (vid)

“Τρένο” δίχως σταματημό η Βέροια, που πέρασε νικηφόρα και από τις Σέρρες, αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με σκορ 1-0 του Πανσερραϊκού χάρη στο γκολ του Γιάννη Πασά στο 52ο λεπτό, με το οποίο άνοιξε τη “ψαλίδα” από την ΑΕΛ στους 11 βαθμούς. Ωστόσο οι Θεσσαλοί έχουν δύο ματς λιγότερα.

Από την άλλη, τα “λιοντάρια” δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς και παρέμειναν στη 14η θέση, ισόβαθμα με τον Πιερικό.

Στο 16′ ο Ντίας δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς.

Στο ημίωρο Βέροια και Πανσερραϊκός είχαν από μια καλή στιγμή, αρχικά στο πλασέ του Γιακουμάκη για τη “Βασίλισσα” και στη συνέχεια με τον Στίνα για τα Λιοντάρια.

Στο 37′ ο Πεταυράκης δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

ΓΚΟΛ! Στο 52′ η Βέροια άνοιξε το σκορ με (ποιον άλλον;) τον Γιάννη Πασά, ο οποίος υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα μετά την πάσα του Γιακουμάκη και με το αριστερό νίκησε τον Κατσίκα που βρήκε τη μπάλα αλλά αυτή κατέληξε στην εστία (0-1)

Στο 63′ η Βέροια έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Φοφανά βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Κατσίκας απέκρουσε σε κόρνεερ.

Στο 67΄ο Πανσερραϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Κανίς έκανε τη σέντρα, ο Κόντσι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα, ο Πόζογλου δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

Tελευταία φάση στο ματς, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ορφανίδης έκανε τη σέντρα αλλά ο Καπνίδης δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης) : Κατσίκας, Πίντο, Ζέρης, Καρασαλίδης, Κεφαλάς (88′ Έππας), Μαρκιόνι (59′ Ανάκογλου), Κρητικός, Κόντσι, Κανίς, Στίνα, Ντίας (88′ Μασκανάκης)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης (66 Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Γαβριηλίδης, Οικονόμου, Μούργος (78′ Ορφανίδης), Φοφανά (78′ Πόζογλου), Πασάς (88′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης (88′ Καπνίδης)