Στη δεύτερη παράταση ο Ηρακλής πέρασε από την Περιβόλα (βαθμολογία)

Νίκη διπλής σημασίας για τον Ηρακλή στην Περιβόλα, απέναντι στον Απόλλωνα που κατάφερε να με δύο buzzer beater να στείλει το ματς σε ισάριθμες παρατάσεις, αλλά να μην καταφέρνει να αποφύγει την ήττα.

Η νίκη με 95-89 του Ηρακλή αφενός τον ανεβάζει έπειτα από αρκετές αγωνιστικές από την τελευταία θέση έχοντας πλέον ρεκόρ 4-13, αφετέρου κάλυψε τη διαφορά της ήττας στο Ιβανώφειο και θα έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τον Απόλλωνα, που με τη σειρά του υποχώρησε στο 5-12.

Οι Γουντς και Εϊμπραμς τελείωσαν με 21 πόντους για τους νικητές, ο Γκάρετ συμπλήρωσε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ρότεν είχε 17 πόντους, αποχώρησε όμως τραυματίας. Για τον Απόλλωνα που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 12 επιπλέον (51-39) ριμπάουντ που πήρε και πλήρωσε την αστοχία του από τα 6,75μ. (6/39 τρίποντα), ο Τσλμπούρης είχε 28 πόντους, ο Μήτρου Λονγκ 20, ενώ ο ΜακΛίν τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (0/7 τρίποντα) και 17 ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα του Ηρακλή στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό καθώς μόλις στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκε με 14-2 ενώ κατάφερε να συντηρήσει αυτή τη διψήφια διαφορά (10-22), με τους γηπεδούχους ωστόσο να κάνουν ένα μικρό 5-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου και να μειώνουν σε 15-22. Ένα νέο σερί 5-0 του Απόλλωνα του έδωσε το δικαίωμα να πλησιάσει σε 24-27, με τους Θεσσαλονικείς όμως να συντηρούν το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-27.

Οι Πατρινοί έκαναν νέα προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, όμως τα τρίποντα του Γουντς κράτησαν τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ. Ενα μικρό σερί 5-0 έδωσε στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 11 πόντων με τον Ρότεν να διαμορφώνει το 42-53 στο 27′. Και πάλι όμως οι παίκτες του Απόλλωνα βρήκαν απαντήσεις μειώνοντας σε 49-53 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με συνεχόμενους πόντους του Ρότεν ο Ηρακλής ξέφυγε με 61-51 στο 34′ όμως οι «μελανόλευκοι» πλησίασαν και πάλι με δύο καλάθια του Μήτρου Λονγκ και ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη, μειώνοντας σε 58-61. Στα 9” πριν από το τέλος ο Μήτρου Λονγκ σκόραρε και μείωσε για την ομάδα του σε 64-66, με τον Ηρακλή να έχει 1/2 βολές με τον Έιμπραμς για το 64-67 στα 4”. Μετά τη δεύτερη χαμένη βολή όμως και το ριμπάουντ ο Μήτρου Λονγκ βρήκε ελεύθερο τον Τσαλμπούρη που ευστόχησε σε τρίποντο σε «νεκρό χρόνο» για το 67-67 στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ηρακλή κατάφερε με τον Γουντς να είναι εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε απόσταση ενός σουτ. Ο Τσαλμπούρης 2/2 βολές μείωσε σε 78-79 με τον Σταμάτη να πηγαίνει κι αυτός στις βολές στα 4”. Εκεί είχε 1/2 (78-80) με τον Μήτρου Λονγκ να μοιράζει μία ακόμη ασίστ στο φινάλε, αυτή τη φορά στο ΜακΛίν που ευστόχησε σε λέι απ στο 1” και έστειλε το παιχνίδι σε 2η παράταση.

Στο ξεκίνημα της νέας παράταση ο Απόλλων πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι (82-80) ο Ηρακλής προσπέρασε και πάλι με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι άστοχοι στη συνέχεια τόσο εντός παιδιάς όσο και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στο 49′ ο Σκορδίλης έκανε το 83-87 για να απαντήσει στην επόμενη επίθεση ο Μήτρου Λονγκ (85-87). Το τρίποντο του Έιμπραμς στα 40” για το φινάλε έδωσε αέρα 5 πόντων στον Ηρακλή (85-90), ενώ στα 16’’ ο Γουντς με 2/2 βολές έκανε το 89-93. Στα 8’’ ο Παπαδάκης ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το τελικό 89-95.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80, 89-95