Γ Εθνική : Ισόπαλο το ματς στη Ζάκυνθο, στο “κύκνειο άσμα” του Εθνικού Σκουλικάδου στην κατηγορία (photos)

Και αν μας αντέξει το σκοινί θα φανεί στο χειροκρότημα… λέει το τραγούδι της Άλκηστις Πρωτοψάλτη. Το χειροκρότημα από όλη την ποδοσφαιρική Ζάκυνθο ανήκει στην ομάδα του Εθνικού Σκουλικάδου.

Μια ομάδα που με πολύ χαμηλό προϋπολογισμό κατάφερε να σταθεί επάξια στην Γ΄ Εθνική κατηγορία μαζεύοντας 32 βαθμούς! Μετά την λήξη του αγώνα με τον Τηλυκράτη το χειροκρότημα των λιγοστών φίλων της ομάδας ήταν η επιβράβευση για αυτή την πολύ μεγάλη προσπάθεια.

Η ομάδα του εθνικού ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις το απόγευμα του Σαββάτου στο Μαχαιράδο, μια αγωνιστική πριν πέσει η σημαία του τερματισμού στη Γ΄ εθνική κατηγορία. Το παιχνίδι του Εθνικού με τον Τηλυκράτη ήταν ένα από τα πιο ωραία ματς που έδωσε φέτος η ζακυνθινή ομάδα.

Από τη μια πλευρά οι φιλοξενούμενοι, μια από τις καλύτερες ομάδες στον 4ο όμιλο και με χιλιάδες ευρώ μπάτζετ και από την άλλη οι γηπεδούχοι μια ομάδα πολύ χαμηλού προϋπολογισμού. Η διαφορά στον αγωνιστικό ‘χώρο, ‘όχι μόνο δεν φάνηκε αλλά για 70 και πλέον λεπτά ο Εθνικός ήταν αυτός που είχε κλείσει στην περιοχή της την φιλοξενούμενη ομάδα!

Όμως στο ποδόσφαιρο δεν αρκεί να είσαι μόνο καλός, θέλει εμπειρία, οξυδέρκεια, ικανότητα αλλά και τύχη! Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Ουατάρα στο 31΄ να πιάνει την κεφαλιά με τον Τερματοφύλακα του Τηλυκράτη να αποκρούει την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι όταν από λάθος στην μεσαία γραμμή χάθηκε η μπάλα με τον Σιμόνι να ανατρέπεται και να κερδίζει πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης λόγο πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε ένα καλό σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι του Ζήβα.

Ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα ο Λυρτζής από καλό σημείο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη ο Εθνικός ήταν αυτός που κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό ‘χώρο. Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη πίεσαν για να φέρουν ξανά το ματς στα ίσια. Στο 58΄ ένα ωραίο σουτ του Τσουκαλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 68΄ και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ με τον Τζίνα μέσα από την μικρή περιοχή να σουτάρει με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να φεύγει λίγο άουτ!

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2ο γκολ στον 66΄ αλλά ο Ζήβας έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ σε διπλή ευκαιρία με τον Σιμόνι. Και στο 68′ ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει με φοβερό γκολ του Ουατάρα ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τηλυκράτη βάζοντας φωτιά στο ματς! Τα τελευταία 20 λεπτά ήταν δραματικά με τον εθνικό να πιέζει από γη και ουρανό για να φτάσει στη νίκη. Ένα ωραίο σουτ του Λιβέρη στο 78΄ εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Τηλυκρατη.

Στο 90΄ ο εθνικός έφτασε πολύ κοντά στη νίκη με τον Ουατάρα από πλεονεκτική θέση να σουτάρει και την μπάλα να βγαίνει λίγο έξω! Τελικά το 1-1 παρέμεινε στο Μαχαιράδο με τον Εθνικό να αποχαιρετά την Γ΄ Εθνική κατηγορία και τον Τηλυκράτη να μένει αποχαιρετά το πρωτάθλημα με την Παναχαϊκή να είναι η πρωταθλήτρια στον 4ο όμιλο.

δείτε φωτογραφίες στο ioniansports.gr

Η σύνθεση του Εθνικού (Στάθης Καραμαλίκης) : Ζήβας, Τσουκαλάς, Λιβέρης, Λυρτζής, Ελέζι, Περιστέρης, Κακολύρης, Αγαλιώτης (46′ Τραγούδα), Τσίνα, Μαρούδας, Ουατάρα