Νίκη που μπορεί να αποδειχτεί “χρυσή” ο Απόλλων Λάρισας

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας, που επικράτησε 2-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας και έφτασε τους 26 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη παρουσιάστηκε χωρίς πάθος στο γήπεδο της Φιλιππούπολης για και μοιραία έφυγε χωρίς βαθμό από τον αγώνα δείχνοντας αδυναμίες για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Ιδιαίτερα μέτριο το παιχνίδι του πρώτου μέρους με την Αναγέννηση να μένει μακριά από τον καλό εαυτό της και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 10ο λεπτό από την “άσπρη βούλα” στη μοναδική ουσιαστικά τελική προσπάθεια με αξιώσεις που δημιουργήθηκε από μέρους τους. Από την άλλη, η Αναγέννηση είχε μια ανούσια ελαφρά υπεροχή στην κατοχή της μπάλας που όμως δεν μετουσιωνόταν σε τελικές προσπάθειες με εξαίρεση μια κεφαλιά του Γκίνη που πέρασε άουτ λίγο πριν το τέλος του 45λέπτου.

Με περισσότερο κέφι επιθετικά ξεκίνησε η Αναγέννηση στο β’ μέρος ωστόσο και πάλι στο ίδιο χρονικό σημείο δέχθηκε δεύτερο τέρμα από τους γηπεδούχους δείχνοντας επιπολαιότητα στην αναχαίτιση των αντιπάλων στις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειές τους. Μετά το 2-0 η Αναγέννηση είχε κάποιες τελικές προσπάθειες που ήρθαν ωστόσο χωρίς συντονισμένη πίεση. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έλεγξαν ακόμα καλύτερα την ροή του αγώνα ωστόσο ο Μπαντιμπαγκά, που ήταν ο μόνος που ξεχώρισε επιθετικά, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 89′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση πίεσε για να ισοφαρίσει ωστόσο οι προσπάθειές της δεν ευοδώθηκαν.

Απόλλων Λάρισας (Θωμάς Γράφας): Αστράς, Γιαννίτσης, Μπαλογιάννης (86′ Καραμόκο), Χατζής, Τιμπουέ, Καλούσης, Βίγια, Πετράκης (81′ Λουκάς), Νούσιος, Λίταινας, Σταματής.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρομάνος (81 Μπιανκόνι), Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Γκίνη (46′ Πολίτης), Δημούτσος (61′ Καρρίκι), Λαγός, Μπάλλας, Αθανασιάδης, Μπαντιμπαγκά, Βιδάλ (61′ Μπενγκόα)