Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, μείωσε τη διαφορά από τη Λαμία

Στο κόλπο της παραμονής συνεχίζει να βρίσκεται ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού, στη 2η αγωνιστική των play out της Super League. Το «χρυσό» γκολ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέτυχε ο Ντάουντα, το οποίο ήταν μόλις το δεύτερο φέτος, αλλά το πλέον πολύτιμο.

Οι Αγρινιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά απείλησαν σε λιγοστές περιπτώσεις, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι δέχτηκαν γκολ.

Ο Απόλλων βρίσκεται πλέον στο -5 από τη Λαμία και έχει ελπίδες να αποφύγει την τελευταία θέση.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στη Ριζούπολη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι πολλές φάσεις. Ο Παναιτωλικός είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει. Κι αυτό γιατί ο Απόλλων Σμύρνης αμυνόταν σωστά. Ούτε και η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ μπορούσε να γίνει επικίνδυνη.

Στο 34’ όμως ο Ντεντάκης έκανε μια ωραία σέντρα για τον Ντάουντα, ο οποίος με δύο κεφαλιές κατάφερε να νικήσει τον Ανέστη και να σκοράρει για το 1-0.

Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 41’ με ένα σουτ του Μεντόσα, με τον Σόρτσαν να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά ο Απόλλων έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ιωαννίδη στο 53’ να σουτάρει, αλλά τον Ανέστη να αποκρούει.

Ο Παναιτωλικός είχε τη μπάλα στα πόδια του περισσότερη ώρα και έψαχνε το γκολ, όμως οι γηπεδούχοι γίνονταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, σε ένα παιχνίδι που τους βόλευε.

Στο 79’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης, καθώς μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Βέργος έκανε το σουτ, αλλά ο Σόρτσαν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 88’ μια εκτέλεση φάουλ του Φλόρες πέρασε άουτ.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες (64’ Τσίμπσαχ), Φατιόν, Σλίβκα, Ντάουντα (70’ Τσιλούλης / 86’ Φερνάντες), Ιωαννίδης (85’ Εμπακόγκου).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνιες, Λάρσον (46’ Μπακαδήμας), Αποστολάκης, Βαρόνε (63’ Νταγκό), Μάρτεσον, Ντουάρτε (76’ Μόρσεϊ), Ντίαζ, Μεντόσα (76’ Φλόρες), Καρέλης (63’ Βέργος).