Πέμπτη νίκη για τον Ηρακλή, 91-86 τον Άρη (βαθμολογία)

Με κορυφαίο τον Κώστα Παπαδάκη ο Ηρακλής επικράτησε με 91-86 του Άρη στο Ιβανώφειο για την 20η αγωνιστική της Basket League φτάνοντας τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα.

Με 9/10 τρίποντα οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον στόχο τους και συνεχίζουν τη μάχη της παραμονής. Κορυφαίος για τον Ηρακλή ο Παπαδάκης με 22 πόντους και 5/5 τρίποντα δίνοντας ώθηση στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη. Μέχρι τότε όμως ο Τζαμάρ Έιμπραμς (19 πόντοι με 4/16 σουτ) ήταν αυτός που ηγήθηκε της προσπάθειας που έκαναν οι παίκτες του Κώστα Μέξα. Με 24 από τους 30 πόντους του Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολιβιέ Χάνλαν προσπάθησε να οδηγήσει την ομάδα του στην ανατροπή χωρίς αποτέλεσμα.

Δύο πρόσωπα είχε η αναμέτρηση στο πρώτο μέρος αφού το προβάδισμα μοιράστηκαν τόσο ο Ηρακλής όσο και ο Άρης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς, με ένταση στην άμυνα και καλά ποσοστά στην επίθεση, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να βρεθούν στο +8 (10-2 στο 3′) με τον Μπράντον Γκάρετ να δίνει λύσεις απέναντι στους ψηλούς του Άρη. Η κυριαρχία των παικτών του Κώστα Μέξα διατηρήθηκε μέχρι το 11ο λεπτό της αναμέτρησης (28-17), αφού η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ήταν αξιόπιστη στα δίποντα και με όπλο την σπουδαία άμυνά της, έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα, κλείνοντας το πρώτο μέρος έχοντας το προβάδισμα (39-33). Όλα αυτά μέσα σε μια περίοδο, στην οποία ο Ηρακλής είχε 2/10 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 3 λάθη.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού στην επανάληψη, με επιθετική αιχμή τον Ζίριους Γουίλιαμς. Παρόλα αυτά από το -7 (44-51) στο 26′ η ροή του αγώνα άλλαξε σε έξι λεπτά. Ο Ηρακλής έβαλε 9/10 τρίποντα σε επτά αγωνιστικά λεπτά και κάπως έτσι βρέθηκε στο σημείο να είναι αυτός πλέον μπροστά, με διαφορά ασφαλείας μάλιστα (74-59 στο 33′).

Ο Ολίβιε Χάνλαν έκανε ένα βήμα μπροστά, προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να δείξουν αντίδραση σημειώνοντας 24 (!) πόντους στην τελευταία περίοδο, αποτέλεσε τη βασική αιτία για το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο -5 (86-81) στα 43” για το τέλος, αλλά δεν γινόταν να πετύχει το θαύμα. Στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι είχαν σωστή αντίδραση φτάνοντας στην πολύτιμη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.