Έχει…σφυγμό ο Πανσερραϊκός, 2-1 με ανατροπή (photos)

Με τον κόσμο να ανταποκρίνεται ξανά στο κάλεσμα της ΠΑΕ Πανσερραϊκός, οι «κόκκινοι» κατάφεραν με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, να κερδίσουν ένα πολύ σημαντικό ματς, κόντρα σε μια πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα, που δίκαια φέτος διανύει την καλύτερη σεζόν της εδώ και πολλά χρόνια.

Οι παίκτες και ο Άγγελος Διγκόζης, είχαν πίεση μετά την ήττα από την Καλαμαριά και παρά το 0-1 του ημιχρόνου, η Σερραϊκή ομάδα, βρήκε το σθένος να αντεπιτεθεί και να φτάσει στους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, διαχειρίστηκαν θετικά το άγχος στο ξεκίνημα του αγώνα και πήραν γρήγορα την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στην Αναγέννηση. Μάλιστα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο έφτασαν κοντά στο γκολ.

Στο 20′ ο Έππας βρήκε ιδανικά τον Κανίς, με τον Μαροκινό να ντριπλάρει ωραία και να ξεμαρκάρεται από τους αμυντικούς της Καρδίτσας αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Έππας σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή αλλά ο Γκέκας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και άσκησε περισσότερη πίεση στους φιλοξενούμενους. Στο 25′ μετά απο κόρνερ του Στίνα, ο Καρασαλίδης έπιασε μια καλή κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα.

Στο 30′ ο Ζέρης που είχε προωθηθεί, κατάφερε να σεντράρει παράλληλα με την εστία αλλά πάνω από την γραμμή δεν βρέθηκε κανείς για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Αναγέννησης!

Στο 31΄, η Καρδίτσα βγήκε στην αντεπίθεση και ένα σουτ του Πλέγα εκτός περιοχής πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Κατσίκα. Όμως λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Καρδίτσα που είχε μείνει ψηλά, στην μοναδική καλή της…ευκαιρία, σκόραρε με τον Μπιανκόνι, που ακολούθησε τον Μπαντιμπαγκά, που έκανε το γύρισμα εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε απο όλους και με πλασέ ο Μπιανκόνι άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το Δημοτικό γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός με αλλαγές στην σύνθεση του, αφού έμειναν στα αποδυτήρια οι Έππας και Φουάσης και την θέση τους πήραν ο Μασκανάκης με τον Παπαβασιλείου, μπήκε δυνατά για να φτάσει αρχικά στην ανατροπή και το κατάφερε στο 53′. Η μπάλα μετά από κόντρες, βρήκε στο χέρι του Κοτσώνη και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το πέναλτι, όπου εκτέλεσε εύστοχα ο Κανίς για την ισοφάριση.

Στο 54′, ο Κανίς έβγαλε τον Παπαβασιλείου φάτσα με το γκολ της ανατροπής αλλά τον Σερραίο φορ, πρόδωσε το πόδι του (προερχόταν από θλάση) και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του και αντικαταστάθηκε άδοξα από τον Κρητικό μόλις 11 λεπτά από την είσοδο του στο ματς.

Παρά την ατυχία με τον Παπαβασιλείου ο Πανσερραϊκός συνέχισε να κυνηγά το γκολ της ανατροπής και στο 60′ ένα δυνατό σουτ του Κρητικού μπλόκαρε ο Γκέκας, ενώ στο 65′ ο Στίνα έκανε μια ωραία προσπάθεια, η οποία όμως σταμάτησε εντυπωσιακά και πάλι από τον γκολκίπερ της ΑΣΑ.

Στο 73΄ ο Μασκανάκης σέντραρε προς τον Μολδαβό χαφ του Πανσερραϊκού, που βρέθηκε εντός περιοχής αλλά μετά από κόντρες το πλασέ του Στίνα πέρασε άουτ.

Στο 76΄ ο σκόρερ της Καρδίτσας Μπιανκόνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά απο μαρκάρισμα στον Καρασαλίδη.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Πανσερραϊκός έκλεισε στα καρέ της, την Αναγέννηση και στο 91′, ο Ζέρης πάτησε περιοχή, ο Καρανίκας τον ανέτρεψε και από το σημείο του πέναλτι ο Κανίς νίκησε για δεύτερη φορά τον Γκέκα, χαρίζοντας μια υπερπολύτιμη νίκη στον Πανσερραϊκό για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

δείτε φωτογραφίες στο serresport.gr

Πανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης): Κατσίκας, Γιανναράκης, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πίντο, Μαρκιόνι (72′ Καραμπέρης), Έππας (46′ Παπαβασιλείου) (57′ Κρητικός), Στίνα, Φουάσης (46′ Μασκανάκης) (92′ Ντανιελιάν), Κανίς, Ντίαζ.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Καρρίκι (85′ Καρανίκας), Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Μπάλλας, Πλέγας (50′ Δημούτσος), Γκίνη (86′ Πολίτης), Μπενγκόα, Μπαντιμπανγκά (70′ Μάνιος), Μπιανκόνι.