Premier League : Στην τετράδα με “πεντάρα” η Τότεναμ, “έπιασε” τη Γιουνάιτεντ η Γουέστ Χαμ (vids)

Η Τότεναμ «ξέσπασε» κόντρα στη Νιούκαστλ, τη φιλοδώρησε με πέντε γκολ μέσα σε 40 λεπτά και επέστρεψε προσωρινά στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε διέλυσε τη Νιούκαστλ με 5-1, ξέφυγε στο +3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τελειώνει την αγωνιστική στην τετράδα σε αυτό το σημείο της σεζόν για πρώτη φορά μετά το 2019! Έστω και προσωρινά, αφού η Άρσεναλ είναι ισόβαθμη με δύο ματς λιγότερα.

Το ματς έδειχνε να «στραβώνει» για τους Σπερς, όταν στο 39′ ο Φάμπιαν Σερ νίκησε με απευθείας φάουλ τον Ούγκο Γιορίς κι έβαλε μπροστά τις Καρακάξες. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, όπως και το προβάδισμα.

Ο Ντέιβις ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά και σάλπισε την αντεπίθεση των γηπεδούχων που εξελίχθηκε σε… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντόχερτι (48′), Σον (54′) και Μπεργκβάιν (63′) μετέτρεψαν το 1-1 σε 4-1 μέσα σε ένα τέταρτο, για να προσθέσει την τελική «πινελιά» ο Μπεργκβάιν στο 83′, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Η ελπίδα της Ευρώπης απέναντι στον εφιάλτη του υποβιβασμού. Γουέστ Χαμ και Έβερτον διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου με βίους εντελώς παράλληλους, όμως ο σκοπός ήταν κοινός. Κι εκείνοι τελικά που τελικά κατάφεραν να τον εκπληρώσουν ήταν οι Hammers!

Χάρη σε μια πειστική εμφάνιση, οι Λονδρέζοι επικράτησαν 2-1 και επέστρεψαν στην πρώτη πεντάδα της Premier League, την ίδια ώρα που η Έβερτον έδωσε συνέχεια στην αγωνιστική κατρακύλα και βλέπει το σενάριο του υποβιβασμού πιο πιθανό από ποτέ!