Έχει σφυγμό ο Ηρόδοτος, έριξε στο…καναβάτσο την Καλαμάτα

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει ο Ηρόδοτος στη Νέα Αλικαρνασσό επικρατώντας με 2-1 της Καλαμάτας για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηρόδοτο, ο οποίος υπέβαλλε τον ρυθμό του από την αρχή της αναμέτρησης και στο 18ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Χαλκιαδάκη να κάνει το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα με τον Ποζατζίδη, ο οποίος βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και οδηγεί τον Ηρόδοτο από το… χέρι στην παραμονή στην κατηγορία.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βασίλη Βούζα θέλησε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα και να ρίξει το ρυθμό πράγμα που κατάφερε κρατώντας το 2-0 και ένα σημαντικό… τρίποντο για την συνέχεια.

Η Καλαμάτα πίεσε για να ξανά μπει στο ματς και στο 67ο λεπτό ο Χέμπερτ μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού παρά την πίεση των φιλοξενούμενων ο Ηρόδοτος άντεξε και έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ που ωστόσο δεν ήρθε.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παραμένει ζωντανή στο… κόλπο της παραμονής και άπαντες βλέπουν με αισιοδοξία την δύσκολη συνέχεια και τους τελευταίους αγώνες που θα είναι σαν… τελικοί.

Ηρόδοτος (Βασίλης Βούζας) : Κρόστα, Ασίγκμπα, Κόρτσαμ, Γκόμεζ, Μακρυδάκης, Αργκιλέσι, Μπαρμπόσα (73′ Αποστολίδης / 90+2′ Σουρνάκης), Καπέλ (62′ Καντέ), Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά) : Tαΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Τσελεπίδης, Μαβινγκά (46′ Παυλίδης), Ματέους, Παπατόλιος, Μόζερ (87′ Σκεντεράι), Γρίβας (67′ Τσαγκαλίδης), Τάτος (46′ Φελίπε), Λουκίνας.