Έκτο σερί τρίποντο για τη Νίκη Βόλου

Με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης των Παναγιωτίδη και Κουσκουνά κι ένα του Βασιλείου στο 88’ η Νίκη Βόλου έφυγε με το τρίποντο από το γήπεδο της Καλαμπάκας κόντρα στον ΑΟ Τρικάλων και έτσι πλέον έχει χτίσει σερί έξι νικών.

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη παίζουν με το πόδι στο γκάζι ανεξάρτητα με τον αντίπαλο και σίγουρα δημιουργούν προσδοκίες στους φιλάθλους τους για την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Είναι άξιο αναφοράς ότι οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν ούτε μία δύσκολη κατάσταση μπροστά από την εστία του Περιστερίδη.

Ο Παναγιωτίδης στο 4’ ήταν ο αυτός που άνοιξε το σκορ, όταν ο Αθανασίου γέμισε στην περιοχή, και ο μέσος της Νίκης με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Τρικάλων, ενώ το 0-2 έκανε ένας πρώην παίκτης των Τρικάλων, ο Νίκος Κουσκουνάς στο 10’ όταν πήρε το …ριμπάουντ σε κεφαλιά του Βασιλείου κι από κοντά ευστόχησε, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι «κυανόλευκοι» είχαν καλές στιγμές για να διευρύνουν το δείκτη του σκορ με τον Κουσκουνά να μην καταφέρνει να ευστοχήσει από πλάγια, έχοντας περάσει και τον τερματοφύλακα, ενώ στο 42’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος θα πιάσει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη η πίεση της Νίκης συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά στάνταρντ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον νεοεισελθόντα Πάνο να κάνει το πλασέ από κοντά, αλλά ο Περλέσι έδειξε τα αντανακλαστικά και αποσόβησε το 0-3. Κάτι όμως που δεν κατάφερε να κάνει στη φάση του 88’ όπου ο Βασιλείου με πλασέ μέσα από την περιοχή τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης) : Περλέσι, Ντιαλόσι, Κλεμέντε, Γκοβίντας, Ευθυμίου, Ζησόπουλος (77’ Γκιντέκε), Ιωαννίδης, Μυλόπουλος (60’ Φουτσίνι), Νιάρος, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης) : Περιστερίδης, Κυρίτσης (82’ Τσιμπούκας), Αθανασίου, Αλιατίδης, Ανδρέου, Παναγιωτίδης (72’ Στοΐνοβιτς), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (72’ Τζιώρας), Βασιλείου, Κουσκουνάς (72’ Πάνος).