“Έκαψε” τον ΟΦΙ ο Εργοτέλης

Μία σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή και ενώ βρισκόταν με 10 παίκτες, σημείωσε ο Εργοτέλης στο Βουζουνεράκειο με 1-2, επί του ΟΦ Ιεράπετρας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 20ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μεσιντόρο κέρδισε πέναλτι με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κοκκίνη και το Σερβιλάκη ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Άπι μετά από κόψιμο του Κατσούρι, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στη φάση του γκολ ωστόσο στους πανηγυρισμούς των «κιτρινόμαυρων» ο διαιτητής απέβαλε τον Κοκκίνη, με τον Εργοτέλη να αναγκάζεται να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο μέρος.

Όπως ήταν φυσικό ο ΟΦΙ πίεσε έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα και δημιούργησε καλές με τους Βουό και Μπενίτεζ.

Ο Εργοτέλης ωστόσο αφού άντεξε στην πίεση, βρήκε τη δική του ευκαιρία και στο 83΄ μετά από κόρνερ του Σερβιλάκη, ο Σαρρής με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 χαρίζοντας τη νίκη στον Εργοτέλη.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέλτερ, Κατάλντι, Μπενίτεζ, Καλλιτσουνάκης, Λεμονής, Μούλερ (87′ Κοντοές), Μεσσιδόρο, Βουό.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος (46′ Τζελέπης), Σαρρής, Κόλα, Νεράλ (74′ Αλεξάκης), Σερβιλάκης, Κατσούρι (66′ Ντουμάνης), Άπι (61ο Πειος), Βουτσάς, Κωστανάσιος, Κοκκίνης, Πατρινός (74′ Κουτάντος)