Δύσκολη νίκη για την ΑΕΛ, συνεχίζει το “κυνήγι” της Βέροιας

Συνέχεια στα τρίποντα έδωσε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 2-1 του Αλμωπού Αριδαίας στο “Στάδιο Αλκαζάρ”. Κούστα και Θανάση Παπαγεωργίου τα τέρματα των “βυσσινί”.

Ο Τριανταφυλλάκης, μείωσε για τον Αλμωπό, με την ΑΕΛ να έχει ένα κακό τελευταίο εικοσάλεπτο το οποίο τελικά δεν “πλήρωσε” με απώλεια βαθμών.

Μέτριος ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους δυο αντιπάλους να προσπαθούν να προσαρμοστούν στο τερέν και να βρουν τα πατήματά τους. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του ματς ήρθε στο 7′ όταν οι “βυσσινί” έκλεψαν την μπάλα στα όρια της αντίπαλης περιοχής με τελικό αποδέκτη τον Μαϊδανό που έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι, δίχως ο Παϊτέρης να ανησυχήσει ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γρήγορο τέρμα το οποίο θέλησαν ώστε να κάνουν ευκολότερη την ζωή τους. Αυτό ήρθε στο 9ο λεπτό όταν ο Παπαγεωργίου Κ. εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Κούστα με κεφαλιά στην απέναντι γωνία κατάφερε να νικήσει τον Παϊτέρη και να κάνει το 1-0.

Απελευθερωμένοι πλέον από το άγχος οι γηπεδούχοι βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο “Στάδιο Αλκαζάρ”. Συγκεκριμένα, στο 14′ ο Παπαγεωργίου Κ., εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τους αμυντικούς του Αλμωπού να διώχνουν ασταθώς σε έναν χώρο που ο Παπαγεωργίου Θ. με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ κυριάρχησε στο γήπεδο και εξέφραζε τις προσπάθειές της από τα αριστερά με τον Μαϊδανό να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Στον αντίποδα, ο Αλμωπός έδειξε να αιφνιδιάζεται από το κυνικό ξεκίνημα της ομάδας του Παναγιώτη Γκουτσίδη.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, δίχως να ανεβάσουν τον ρυθμό του αγώνα ώστε να διατηρήσουν την κατάσταση όπως την είχαν διαμορφώσει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, την ΑΕΛ να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μεν να αντιδράσουν στον βαθμό που αυτό ήταν δυνατό βάση της διαφοράς ποιότητας των ομάδων, αλλά η προσπάθεια αυτή να μην “καρποφορεί” και να μην φέρνει αποτέλεσμα για εκείνους. Η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά της στο 33ο λεπτό όταν ο Κούστα τράβηξε πάνω του την άμυνα του Αλμωπού και πέρασε κάθετα για τον Μαυριά που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ ωστόσο ο Παϊτέρης αποσόβησε το γκολ αποκρούοντας σε κόρνερ με τα πόδια. Πέρα από αυτό το σημείο δεν συνέβη κάτι το οποίο να χρήζει αναφοράς μέχρι το διπλό σφύριγμα της ανάπαυλας με την ΑΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα εύκολο υπέρ της 2-0.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο τεχνικός του Αλμωπού Αριδαίας Γιώργος Τυριακίδης έκανε τριπλή αλλαγή προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα του να αντιδράσει, ένω και ο Παναγιώτης Γκουτσίδης με την σειρά του πέρασε τον Μιλτιάδη στην θέση του Νίνο. Στην εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΛ να θέλει να κρατήσει χαμηλά τον ρυθμό και να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ στην αναμέτρηση. Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 59′ όταν ο Κούστα κουβάλησε την μπάλα και έβγαλε για τον Μαυριά που έκανε το πλασέ με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει αφού πρώτα η μπάλα είχε κοντράρει σε πόδια αμυντικών του Αλμωπού. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μιλτιάδης βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παϊτέρη.

Η ΑΕΛ κρατούσε την μπάλα και συχνά – πυκνά έκανε αισθητή την παρουσία της για τα καρέ του Παϊτέρη. Κάπως έτσι έγινε και στο 67ο λεπτό όταν οι ποδοσφαιριστές των “βυσσινί” συνεργάστηκαν όμορφα με τελικό αποδέκτη τον Μαυριά που έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο Αλμωπός, κατάφερε να μειώσει το σκορ στην πρώτη του ουσιαστικά φάση στο ματς, όταν στο 74ο λεπτό ο Τριανταφυλλάκης βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σουλούκου για να μειώσει σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν έδειχναν απειλητικοί έφτασαν σε απόσταση ενός τέρματος, σε μια αναμέτρηση την οποία δεν είχαν εικόνα ομάδας η οποία θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό από το Αλκαζάρ.

Στο 83′ λεπτό η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη απώλεσε μια πολύ σημαντική στιγμή καθώς ο Ρόβας βγήκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Σουλούκο ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 91′ ο Ρόβας βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής απέναντι στον Σουλούκο με τον νεαρό τερματοφύλακα της ΑΕΛ να απομακρύνει το πλασέ του επιθετικού των φιλοξενουμένων το οποίο έγινε από την μικρή περιοχή. Το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε, με την ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη να μην πληρώνει το κακό τελευταίο της εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση και να κερδίζει το τρίποντο.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου Θ,, Μαϊδανός (77′ Τσέλα), Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ραμίρεζ, Παπαγεωργίου Κ. (67′ Γιάκος), Κολομπίνο, Κούστα (71′ Τσουμάνης), Νίνο (46′ Μιλτιάδης), Μαυριάς (77′ Γρηγορόπουλος).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Σουλιώτης, Ρουσσάκης, Κολλαράς, Πρίκας (46′ Γιαλαμούδης), Πατσιαβούρας (46′ Πέττας), Ασλαπάλογλου (76′ Μπακούτσης), Κέρθι, Ρίβας (46′ Παρασκευάς), Τριανταφυλλάκης (84′ Γιουκούδης), Ρόβας.