Premier League : Αποθέωση του ποδοσφαίρου στο ντέρμπι, Σίτι-Λίβερπουλ 2-2 (vid)

Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι η Μάντσεστερ Σίτι και η Λίβερπουλ έμειναν στο 2-2 για την 32η αγωνιστική της Premier League με την υπόθεση «τίτλος» να παραμένει ανοιχτή

Το παιχνίδι αποζημίωσε τους φίλους του ποδοσφαίρου με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πολύ όμορφο θέαμα. Η Σίτι συνεχίζει να είναι στην κορυφή με 74 βαθμούς. Ακολουθεί η Λίβερπουλ με 73. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο 16 Απριλίου για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το ντέρμπι αποζημίωσε τους φίλους του ποδοσφαίρου με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πολύ όμορφο θέαμα.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα πίεσε από το ξεκίνημα του ματς. Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους μόλις στο πέμπτο λεπτό όταν ο Στέρλινγκ βγήκε τετ α τετ με τον Άλισον αλλά νικήθηκε από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Λίγες στιγμές αργότερα οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ με τον Ντε Μπρόινε. Ο αρχηγός της ομάδας του Μάντσεστερ βρήκε χώρο από την περιοχή, σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού κόντραρε και στο πόδι του Μάτιπ.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στην πρώτη που έκανε στο ματς. Στο 13ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ζότα με πλασέ νίκησε τον Έντερσον.

Στο 28ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Σίτι προσπάθησε να απομακρύνει αλλά δε βρήκε τη μπάλα, διώχνοντάς την υπό την πίεση του Ζότα προτού περάσει την τελική γραμμή. Η Σίτι συνέχισε να είναι πιεστική και έχασε ευκαιρίες με τον Ντε Μπρόινε και τον Κανσέλο.

Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ζέζους. Ο Κανσέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βραζιλιάνος πετάχτηκε από πίσω και με υπέροχο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε με γκολ του Μανέ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο παίκτης από τη Σενεγάλη δέχτηκε υπέροχη μπαλιά από τον Σαλάχ και πλάσαρε υποδειγματικά.

Η Λίβερπουλ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έχασε νέα ευκαιρία με τον Ζότα. Το ματς είχε αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό και η Σίτι έχασε με της σειρά της μεγάλη ευκαιρία με τον Κανσέλο στο 60′.

Τρία λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ έβαλε γκολ το οποίο ακυρώθηκε μέσω του VAR.

Όσο η ώρα περνούσε οι δύο ομάδες κρατούσαν τη μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να βρουν το γκολ που θα τους έφερνε σε πλεονεκτική θέση. Η Σίτι έχασε ευκαιρία με τον Μαχρέζ στο 89’ και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : ντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζεσούς (83’ Γκρίλις), Φόντεν, Στέρλινγκ (75’ Μαχρέζ).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (78’ Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ (84’ Φιρμίνο), Ζότα (70’ Ντίας).