Βήμα για μια θέση στην τετράδα ο Κολοσσός Ρόδου (βαθμολογία)

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες ο Κολοσσός επανήλθε στις νίκες καθώς επικράτησε με 68-61 του Προμηθέα στη Ρόδο για την 21η αγωνιστική κι έκανε αποφασιστικό βήμα, ώστε να εξασφαλίσει μία θέση στην τετράδα της Basket League.

Για την ομάδα της Ρόδου, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ποτ και Μίλερ με 13 πόντους. Για τον Προμηθέα που προστάτευσε το +15 του πρώτου γύρου, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 14 πόντους ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Γιάννης Αγραβάνης και Κόνερ Φράνκαμπ.

Ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα πολύ άσχημα ποσοστά του Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +7 (17-10 στο 8′), με τον Ηλία Ζούρο να ψάχνει για επιθετικές λύσεις, αλλά να μην τις βρίσκει (2/13 σουτ και 8/10 βολές οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο). Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους άλλωστε, ο Προμηθέας δεν είχε καταφέρει να βρει τον παίκτη που θα τον κουβαλήσει στην επίθεση, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με +7 (35-28) στο ημίχρονο.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για το σύνολο της τρίτης περιόδου, δεδομένου πως ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο Στέφαν Ποτ, έδιναν επιθετικές λύσεις, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μπει μπροστά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 27′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βρίσκοντας σκορ από τα 6.75 και μάλιστα μπήκαν μπροστά με 55-52 στο 34’. Με ένα σερί 8-0 όμως, ο Κολοσσός H Hotels πήρε προβάδισμα με (60-55 στο 37’) και το διατήρησε μέχρι το τέλος έχοντας σωστές λύσεις στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-28, 50-46, 68-61