Μεγάλο “διπλό” του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και…μοναξιά στην κορυφή! (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 68-62 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο που δίνει το απόλυτο προβάδισμα στα πλέι οφ!

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν με περιφερειακά σουτ να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 13-9, όμως, ο Ολυμπιακός τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα… Με δύο σερί τρίποντα των Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Σλούκα έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενος με 13-15.

Λάθη και χαμένα ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (27-22 στο 16’). Όμως, Σακίλ Μακ Κίσικ και Κώστας Σλούκας δήλωσαν «παρών» και ισοφάρισαν σε 34-34 στο 20’.

Το ματς παρέμεινε «κλειστό». Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια διαφορά 6π. (45-39), όμως, ο Ολυμπιακός βασιζόμενος στην καλή του άμυνα και τον εξαιρετικό Βεζένκοφ, ισορρόπησε την κατάσταση (45-45) και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +2 (50-52). Ο αγώνας παρέμεινε σταθερά ντέρμπι μέχρι και το 36ο λεπτό (60-61). Ωστόσο, με σούπερ άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν τον δρόμο του Παναθηναϊκού προς το καλάθι και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.

*Το πρωί της Δευτέρας (11/04) ο Λιβιό Ζαν Σαρλ εισήχθη στο νοσοκομείο με κολικό του εντέρου και δεν μπόρεσε να δώσει το «παρών» στο ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.