LaLiga : Με…φόρα από την πρόκριση στα ημιτελικά του CL η Βιγιαρεάλ, “σόκαρε” τη Βαλένθια η Οσασούνα (vids)

Οι πανηγυρισμοί για τη μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League εις βάρος της Μπάγερν ανήκουν στο παρελθόν για τη Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε με 2-1 στη Μαδρίτη της Χετάφε για την 32η αγωνιστική της La Liga και παραμένει στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού “εισιτηρίου”.

Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι πήραν σημαντικό προβάδισμα μέσα σε ένα τέταρτο αγώνα, αφού πρώτα με τον Ζεράρ Μορένο και στη συνέχεια με τον Μανού Τριγκέρος βρήκαν δύο γκολ στην αντεπίθεση. Το “κίτρινο υποβρύχιο” είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, όμως ο Νταβίδ Σόρια κατάφερε να τις εξουδετερώσει.

Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να μειώσουν με τον Ενές Ουνάλ. Η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Βιγιαρεάλ, η οποία άντεξε στην πίεση της Χετάφε και κράτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Λίγο νωρίτερα, η Οσασούνα έριξε στο καναβάτσο (1-2) τη Βαλένθια και την… καβάλησε στο βαθμολογικό πίνακα. Στην 9η θέση με 44 πόντους η Οσασούνα, στους 42 παρέμειναν οι «νυχτερίδες».

Τα πάντα συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, κερδίζοντας πέναλτι στο 48ο λεπτό. Ο Άβιλα  ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 74’ μετά από σέντρα του Ρουμπέν Γκαρσία από αριστερά, ο Μπούντιμιρ με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-2, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 81ο λεπτό με πέναλτι του Σολέρ.