Serie A : “Έσωσε” τον βαθμό στο 90+2′ η Λάτσιο (vid)

Με ένα γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λάτσιο πήρε τον βαθμό κόντρα στην Τορίνο, που κρατούσε με…νύχια και με δόντια μια σπουδαία νίκη στη Ρώμη.

Ενώ όλα έδειχναν πως η Τορίνιο θα έφευγε με μια σπουδαία νίκη από την έδρα της Λάτσιο στο πλαίσιο της 33ης στροφής της Serie A, ο Τσίρο Ιμόμπιλε είχε διαφορετικά σχέδια.

Με το ρολόι να δείχνει το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιταλός στράικερ σημείωσε το 1-1 και γλίτωσε τον βαθμό για την ομάδα του, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 56′ με το τέρμα του Πελέγκρι.

Όπως και να έχει, το σύνολο του Σάρι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την τέταρτη Γιουβέντους, που «γκέλαρε» νωρίτερα με την Μπολόνια (1-1).

Από την απέναντι πλευρά η Τορίνο θα μπορούσε να φύγει με το τρίποντο ώστε να πάρει μια νίκη ψυχολογίας, καθώς βρίσκεται στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα, δίχως να έχει κάποιο ουσιαστικό στόχο…

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Στρακόσα, Λατζάρι, Πάτρικ, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Αλμπέρτο (69′ Μπάσιτς), Λούκας Λέιβα (69′ Κατάλντι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Άντερσον (85′ Ρομέρο), Τζακάνι, Ιμόμπιλε

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς): Μπερίσα, Ίτσο (51′ Ζίμα), Μπρέμερ, Ροντρίγκεζ, Αϊνά (74′ Σινγκό), Λούκιτς, Ρίτσι, Βοϊβόντα, Μπρέκαλο, Πομπέγκα (87′ Μπουοντζιόρνο), Μπελότι (46′ Πελέγκρι)