Premier League : Ήττα-σοκ της Τότεναμ από την αδιάφορη Μπράιτον (vid)

Τέλος στο σερί τεσσάρων νικών της Τότεναμ έδωσε η Μπράιτον που επιβλήθηκε με 1-0 στο Λονδίνο για την 33η αγωνιστική της Premier League.

Μετά το πέρασμα από το «Έμιρεϊτς», η Μπράιτον έκανε ζημιά και στην Τότεναμ επικρατώντας 1-0 με γκολ του Τροσάρ στο 90′ και προκαλώντας άγχος στα «σπιρούνια» για την υπόθεση της 4άδας!

Η Τότεναμ έμεινε στους 57 βαθμούς. Η ομάδα του Κόντε είναι στην τέταρτη θέση έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα από την πέμπτη Άρσεναλ. Η Μπράιτον από την άλλη έφτασε τους 40 βαθμούς.

Η Μπράιτον πίεσε στο ξεκίνημα του αγώνα και απείλησε για πρώτη φορά στο 22’ με τον Μουεπού. Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν τη μπάλα στο κέντρο.

Στο 38΄η Τότεναμ έκανε υποψία ευκαιρίας με τον Κέιν αλλά ο Κουκουρέγια τον έκοψε. Ο Μουεπού σούταρε από μακρινή απόσταση στις καθυστερήσεις αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Ο Κέιν έχασε νέα ευκαιρία στο 50’ για την Τότεναμ. Οι Λονδρέζοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 57’ με τον Σον αλλά το σουτ του Κορεάτη κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Ρεγκιλόν και τελικά βρήκαν το γκολ με τον Τροσάρ στο 90ο λεπτό.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε) : Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Μπεντανκούρ (72′ Γουίνκς), Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν, Κουλουσέβσκι (64′ Μόουρα), Κέιν, Σον (88′ Μπέρχβαϊν)

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ) : Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντανκ, Κουκουρέγια, Λάμπτεϊ (82′ Μαρτς), Γκρος, Μπισούμα, Καϊσέδο (78′ Λαλάνα), Τροσάρ, Εμουέπου (46′ Γουέλμπεκ), Μακ Άλιστερ