Serie A : “Γκέλα” της Γιουβέντους, “βύθισε” τη Σαμπντόρια η υποβιβασμένη Σαλερνιτάνα! (vid)

Με γκολ του Βλάχοβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γιουβέντους πήρε τον βαθμό κόντρα στη Μπολόνια (1-1) για την 33η αγωνιστική της Serie A

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς πήρε δεύτερη σερί ισοπαλία μετά από αυτή κόντρα στη Μίλαν την προηγούμενη αγωνιστική. Η Γιουβέντους είναι τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς, είχε δοκάρι αλλά ήταν εξαιρετικά άστοχη.

Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μετά από ωραία μπαλιά του Σοριάνο. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βλάχοβιτς έδωσε στη Γιουβέντους τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Μπολόνια ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες. Στο 84’ ο Σουμαορό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από ανατροπή του Μοράτα εκτός περιοχής. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Μεδέλ για διαμαρτυρία.

Σπουδαία νίκη για τη Φιορεντίνα που επικράτησε με 1-0 της Βενέτσια και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση που οδηγεί στο Europa Conference League. Για έκτη σερί αγωνιστικοί έμειναν αήττητοι οι «βιόλα» που έφτασαν και στον πόντο από τη Ρόμα.

Νωρίτερα, η Σαλερνιτάνα επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια μέσα στη Γένοβα, την κράτησε κοντά στις επικίνδυνες θέσεις και παράλληλα πήρε βαθιά «ανάσα» για τη «μάχη» τη παραμονής. Ό,τι ήθελε έκανε κόντρα στην Έμπολι η Ουντινέζε (4-1) που έφτασε τις τρεις διαδοχικές επιτυχίες.