Bundesliga : Διπλό για τα…αστέρα η Λειψία, νίκη Ευρώπης για την Ουνιόν (vids)

Η Λειψία είναι αυτή που επικράτησε στην μάχη για την 3η θέση με 1-0 επί της Λεβερκούζεν, για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έχουν είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο κομμάτι. Ο Σομποσλάι ωστόσο, ήταν αυτός που τιμώρησε τις «ασπιρίνες».

Οι «κόκκινοι ταύροι» επέκτειναν το αήττητο σερί τους αφού έχουν να ηττηθούν από τις αρχές του Φλεβάρη σε αντίθεση με τις «ασπιρίνες» που έμειναν μακριά από τις νίκες για δεύτερο σερί παιχνίδι και πλέον κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Το «χρυσό» τέρμα της συνάντησης που έριξε την αυλαία της 30ής αγωνιστικής πέτυχε ο Σομποσλάϊ στο 69ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε με 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την… προσγείωσε ανώμαλα λίγες ημέρες μετά το θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα. Λίγες ημέρες μετά το θρίαμβο στη Βαρκελώνη προσγειώθηκε ανώμαλα στη Bundesliga. Ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία στο πρώτο ημίχρονο σε διάστημα τεσσάρων λεπτών σκόραρε δύο φορές και καθάρισε το παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που έδειξε να έχει μείνει στην βραδιά της περασμένης Πέμπτης.

Στο άλλο ματς η Χόφενχαϊμ υποδέχτηκε την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ με την οποία έμεινε στο 0-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να διεκδικήσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.