Με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 3-0 ο Φοίνικας Σύρου κόντρα στον Μίλωνα

Την παράδοση που τον θέλει να παίρνει μόνο νίκες κόντρα στον Μίλωνα, διατήρησε για ακόμα μία αναμέτρηση ο Φοίνικας Σύρου, φεύγοντας από τη Νέα Σμύρνη με τους τρεις πόντους, μετά από επικράτηση 3-0, για την 8η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volley League.

Ο Φοίνικας υπήρξε ουσιαστικός και αποτελεσματικός, είχε για ακόμα ένα παιχνίδι ως όπλο του το μπλοκ (με τον Τζούριτς να κάνει τα 5 από τα συνολικά 9) και χωρίς να αφήσει στους γηπεδούχους περιθώρια για κάτι περισσότερο, πήρε τα τρία πολύτιμα σετ και βρίσκεται πια στους 26 βαθμούς, με δύο κρίσιμα ντέρμπι να βρίσκονται μπροστά του, το πρώτο τη Μεγάλη Πέμπτη κόντρα στον ΠΑΟΚ και το δεύτερο την Τετάρτη του Πάσχα κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο Μαρούσι.

Ο Μίλωνας από την άλλη δεν μπόρεσε να δείξει την ανταγωνιστικότητα που είχε επιδείξει σε προηγούμενα παιχνίδια κόντρα στους ισχυρούς του πρωταθλήματος (ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό) και πλέον βλέπει τον δικό του “τελικό” κόντρα στην Κηφισιά, την επόμενη αγωνιστική.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, όπου βρέθηκε να χάνει 4-0, ο Φοίνικας μπήκε στο παιχνίδι και με μία επίθεση και ένα μπλοκ από τον Στερν έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 5-5. Η διαφορά κινήθηκε στον πόντο μέχρι το 9-9, από όπου ο Φοίνικας ανεβάζοντας επίδοση στο μπλοκ, ξέφυγε για πρώτη φορά στο +4 στο 11-15, διαφορά που ροκανίστηκε από τους γηπεδούχους, με έναν άσσο και μία επίθεση του Καϊσασλάο. Η πίεση του Μίλωνα συνεχίστηκε παίζοντας πολύ μπλοκ άμυνα, ωστόσο στους κρίσιμους τελευταίους πόντους του σετ οι παίκτες του Μιλενκόσκι είχαν τις λύσεις και το ψύχραιμο μυαλό. Έτσι με τον σλοβένο ακραίο να κάνει δουλειά κερδίζοντας πόντους από μπλοκ και επίθεση και ένα μπλοκ από τον Ιερεζουέλο έγινε το 25-21.

Η ψυχολογία και η απόδοση του Φοίνικα είχαν ήδη ανέβει και έτσι στο δεύτερο σετ μπήκε δυναμικά κάνοντας το 6-3. Ο Μίλωνας επιστρέφοντας από το -3 έφτασε στην ισοφάριση στο 7-7 και με άσσο του Μπράιαν μπήκε μπροστά στο σκορ (8-7) και στη συνέχεια με δύο επιθέσεις του Χανδρινού έκανε το 14-12. Ο Φοίνικας έκανε την αντεπίθεσή του, “έτρεξε” ένα σερί 5-0 κάνοντας το 14-17 και στη συνέχεια με τον Κόστα να κυριαρχεί στον πρώτο χρόνο έκανε το 17-22. Οι δύο κόκκινες κάρτες σε Ντέιβιντ Κόστα και Σάκη Ψάρρα για μία μικρή ένταση που δημιουργήθηκε σε εκείνο το σημείο έγραψαν το 18-23 για να γίνει στη συνέχεια το 19-25 με μία επίθεση του Μιχάλοβιτς και το άουτ σερβίς του Καϊσασλάο.

Ο ρυθμός του Φοίνικα επιβλήθηκε πλήρως στο τρίτο σετ, στο οποίο το προβάδισμα που εξασφάλισε στην αρχή, διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Με τους κεντρικούς, Τζούριτς και Κόστα να παίρνουν περισσότερες μπάλες σε αυτό το σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-8, με το προβάδισμα να διατηρείται και στη συνέχεια (6-10, 9-14, 11-17). Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους για αντεπίθεση μετατρέποντας το 11-17 σε 14-17 και στη συνέχεια μείωσαν στους δύο πόντους στο 16-18. Τα αβίαστα λάθη ωστόσο από το σερβίς και η αποτελεσματικότητα του Φοίνικα, με μία επίθεση από Φράγκο και δύο άσσους από Τζούριτς, έφεραν τη νίκη, με 25-19.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σαμοθράκης, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Θεοδωρίδου