Bundesliga : “Ξέσπασε” στην Αρμίνια η Μπάγερν (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε άνετη νίκη κόντρα στη Μπίλεφελντ (0-3) και θα έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Ντόρτμουντ.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν έψαχνε ένα ξέσπασμα μετά τον αποκλεισμό από τη Βιγιαρεάλ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν νωρίς στο ματς (10’) με αυτογκόλ του Λάουρσεν και λίγο αργότερα είχαν δοκάρι με τον Λεβαντόφσκι.

Η Μπίλεφελντ βρήκε γκολ με τον Οκουγκάουα το οποίο ακυρώθηκε μέσω του VAR στο 43ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γκνάμπρι έκανε δύο τα τέρματα της Μπάγερν.

Ο Μουσιάλα στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Μπάγερν είναι στην πρώτη θέση με διαφορά 9 βαθμών από τη Ντόρτμουντ ενώ απομένουν τέσσερις αγωνιστικές μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Αρμίνια Μπίλεφελντ (Φρανκ Κράμερ) : Ορτέγκα, Ράμος, Πίπερ, Νίλσον, Βίμερ, Σεπφ (74′ Κάστρο), Πρετλ, Κούντσε (45’+4′ Βασιλειάδης), Λάουρσεν (39′ Μπέλο), Σερά (74′ Χακ), Οκουγκάβα

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) :  Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκάνο, Νιαντζού (46′ Στάνισιτς), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σάμπιτζερ (61′ Σανέ), Μίλερ (61′ Μουσιάλα), Γκνάμπρι (89′ Βίντοβιτς), Λεβαντόφσκι (89′ Τσούπο Μότινγκ)