Premier League : Παρέμεινε η Νιουκάστλ με γκολ στο 90+5′, “γκέλα” ολκής για τη Γουέστ Χαμ (vids)

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, και μάλιστα με ανατροπή, πανηγύρισε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 της Λέστερ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Με τη νίκη τους αυτή, οι «καρακάξες» ανέβηκαν στους 37 πόντους, όντας πλέον στην 14η θέση της βαθμολογίας, και πλησιάζοντας τις «αλεπούδες» που έμειναν στους 40 βαθμούς, και την 9η θέση στον πίνακα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δράστη τον Αντεμόλα Λούκμαν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, για να έρθει έντεκα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 30′ ο Μπρούνο Γκιμαράες να φέρει το ματς στα ίσα για το 1-1. Το τελικό 2-1 και τη νίκη για τη Νιούκαστλ σημείωσε ο ίδιος παίκτης στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Γουέστ Χαμ και Μπέρνλι μοιράστηκαν από έναν βαθμό, αφού καμία δεν κατάφερε να επιβληθεί της άλλης, μένοντας έτσι στο 1-1. Τα «σφυριά» έφτασαν τους 52 πόντους μένοντας στην 7η θέση και παραμένοντας στο κυνήγι της Ευρώπης, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην επικίνδυνη ζώνη (18οι) με 25 πόντους.

Το σκορ για την Μπέρνλι άνοιξε ο Βουτ Βέγκορστ στο 33ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Μάξουελ Κορνέ έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Γουέστ Χαμ βρήκε την ευκαιρία και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο δεύτερο μέρος με τον Τόμας Σούτσεκ να κάνει το 1-1 στο 74′.