“Λιοντάρι” η Ζάκυνθος, 3-1 τα Χανιά!

Πρόκειται για την πιο “βαριά” ήττα στη φετινή σεζόν για τη χανιώτικη ομάδα, την πρώτη μετά από 7 ματς. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα αποχαιρετούν τις ελπίδες για τη 2η θέση, ενώ ακόμη και η 3η “χλωμιάζει”.

Στο 7’ έγινε επικίνδυνο γύρισμα από τον Εντουάρντο με τον Πατάπη να απομακρύνει με… ρίσκο, ενώ στο 11’ από εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου ο Κιτόκο δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα. Στο 15’ ήταν η επόμενη φάση με το σουτ του Ρουκουά να φεύγει πάνω από την εστία. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με το σουτ του Εντουάρντο να μπλοκάρεται από τον Κατσιμήτρο, για να κάνουν την επόμενη φάση τους στο 28’ όταν από φάουλ του Νικολακόπουλου ο Καλλιβωκάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η πρώτη απειλή για τα Χανιά ήρθε στο 38’ με τον Βασιλόγιαννη να τροφοδοτεί τον Μπαΐροβιτς, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Ζόνας. Τρία λεπτά αργότερα (41’) νέα καλή στιγμή για τα Χανιά με το σουτ του Κογιέτε να φεύγει λίγο έξω από την εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, που κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Παντεκίδη στο 56’ και ο Τσιμέλι ένα λεπτό αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Από πλευράς χανιώτικης ομάδας υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες και κίτρινη κάρτα στον Αμανατίδη στον πάγκο. Τα Χανιά με τις αλλαγές που έγιναν προσπάθησαν να ανεβάσουν την… ένταση και είχαν καλή στιγμή στο 70’ με το σουτ του Βασιλόγιαννη που απέκρουσε ο Ζόνας. Ενα λεπτό αργότερα (71’) ήρθε η ισοφάριση με τον Βασιλόγιαννη να πασάρει στον Παράνο που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 80’ ο Κολλάς είχε την ευκαιρία για το 1-2 αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 81’ με τον Παράνο να πασάρει στον Μπαΐροβιτς που απέφυγε τον Ζόνας, αλλά έχασε την ισορροπία του και πλάσαρε άουτ.

Στον τέλος ήρθε το “σοκ” για τα Χανιά με τον προερχόμενο από τον πάγκο Λάμπογλου να σκοράρει στο 89’ εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Κατσιμήτρου σε σουτ του Εντουάρντο. Σα να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι με τον Εντουάρντο (από τον Κάρλος) που το εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 3-1.

Ζάκυνθος (Παναγιώτης Γουσέτης): Ζόνας, Κάρλος Εντουάρντο, Μιγκέλ Κούνια, Τσιμέλι, Καλλιβωκάς, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Ρουκουά (78’ Ελ Γκανασί), Μπαζάν (85’ Λάμπογλου), Σούρμπης, Κιτόκο (74’ Κοναγκάγια).

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Φόμπι (68’ Καψάλης), Πατάπης (55’ λ.τρ, Ζιούλης), Παντεκίδης, Κογιέτε (68’ Νικόλης), Κάρλος, Καλαϊτζάκης (46’ Παράνο), Παναγιωτούδης, Βάρκας (68’ Κολλάς), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.