Νικητής ο Άρης στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (βαθμολογία)

Mε δύο βολές του Άντονι Κάουαν 19’’ πριν από τη λήξη, ο Άρης επικράτησε με 77-76 του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Με εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο κι επιμέρους σκορ 22-12, ο Άρης πήρε τη δέκατη νίκη του στη StoiximanBasket League, παραμένοντας μέσα στην εξάδα. Πρώτος σκόρερ για τους «κίτρινους» ο Κάουαν με 18 πόντους και ακολούθησε ο Νετζήπογλου με 16 ενώ για τον ΠΑΟΚ ο ΝτιΛέο είχε 15.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με οκτώ πόντους έχοντας επιθετική αιχμή τον ΝτιΛέο. Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους παίκτες του Άρη με τον Κάουαν να δίνει πολύτιμες λύσεις και οι «κίτρινοι» μπήκαν μπροστά με 22-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η μάχη συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο με δυνατές άμυνες και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (39-36). Στην επανάληψη ο Νετζήπογλου ξεκίνησε δυνατά όπως και ο Άρης, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του κι έκλεισε με εξαιρετικό τρόπο την τρίτη περίοδο, παίρνοντας το προβάδισμα με εννέα πόντους διαφορά (64-55).

Η εικόνα του Άρη άλλαξε ολοκληρωτικά στην τέταρτη περίοδο κυρίως στο αμυντικό κομμάτι όπου κατάφερε να κλέψει μπάλες και να δημιουργήσει προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, η αναμέτρηση κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Ο Κάουαν κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε δύο βολές στα 19”, ο Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76